| imihaistoian a întrebat:

Daca mi-am infintat firma si am depus capitalul social 200 ron, dupa infintarea firmei pot scoate acel capital de 200 ron si sa fac ce vreau cu el?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Sigur ca da, ii poti scoate si face ce vrei cu ei.
Sa pastrezi si chitantele de Registrul comertului cu cheltuielile legate de infiintarea firmei, sunt banii tai si ii poti scoate din firma pe masura ce ai incasari.
Oricum cei 200 de lei sunt utili acolo la inceput, fa-i cont curent... o sa ai cheltuieli pe firma cu stampila (vreo 60 lei), cele doua registre de la administratia financiara (vreo 100 lei), eventuale tipizate.
Pentru facturi iti recomand conteq, cauta-l pe google, e program onlien de facturare, abonament lunat de vreo 4 euro, emite factura, factura+chitanta, o poti trimite pe email sau tipari si inmana clientului.
E mai simplu decat sa cumperi tipizate si sa le scrii de mana.
Bafta

1 răspuns:
| Oana92 a răspuns:

Din cate stiu eu nu ai voie sa ii scoti