| Ghemot a întrebat:

Ce inseamna „evaziune fiscala"?
Am auzit pe cineva care spunea despre un centru comercial vandut la un pret foarte mic, ca e posibil sa fie vorba de evaziune fiscala.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin evaziune fiscala se inteleg mai multe activitati ilegale prin care se obtin venituri fara a plati impozitele si taxele corespunzatoare catre bugetul de stat. Printre acestea sunt si inregistrarea unui pret mai mic, ascunderea totala sau partiala a veniturilor, etc.
Pentru detalii citeste L.241/2005 privind prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, cu md. si compl. ulterioare, toate faptele ce sunt prevazute ca infractiuni constituie evaziune fiscala.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

De nenea Google ai auzit? Gasesti raspunsuri la orice nelamurire ai.

| KinekT a răspuns:

Ex:iti vinde kg de banane la 3 lei pe bon dar tu ii dai 5 lei in mana.Pentru a platii mai putin la stat.Din cate stiu eu.