| Legsilativ a întrebat:

Este posibil ca un administrator la o societate nou infiintata de aproape 30 de zile, sa fie acuzat de evaziune fiscala? Nu s-a derulat nici o tranzactie.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur a fost denuntat dar, asa cum ti-am spus prima data, nu poate fi pedepsit daca nu a desfasurat nici o activitate pe noua societate.
Denuntul se poate face si fara acte. In cursul cercetarii va afla cine l-a denuntat si apoi poate sa-i faca acestuia plangere penala pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil doar daca a mai fost patron sau administrator la o alta societate la care a comis evaziunea fiscala. La noua societate, care nu a avut activitate, nu putea comite aceasta fapta.
De asemenea putea comite evaziune fiscala nedeclarand venituri obtinute ca persoana fizica.

| Legsilativ explică (pentru Ioandelasal):

Nu are fapte inscrise in cazierul fiscal, intr-adevar nu a avut activitate cu contract de munca.Problema este ca a fost arestat si interogat cu privire la o fapta de evaziune pe societate.Este posibil sa-l fi denuntat cineva? Denuntul se face cu acte justificative?

| Legsilativ explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.Mai este o chestiune dubiosa, deoarece nu a fost fost instiintat prelabil in legatura cu suma de plata, la sediul societatii(a primit o instiintare precum ca trebuie sa se prezinte la politie, in localitatea in care domiciliaza), iar actiunea nu a fost pusa in miscare in raza municipiului in care este declarat sediul social.A fost sesizat de catre ANAF.Se poate sa fie pe persoana fizca nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legsilativ):

N-am de unde sti dar o sa afle cand o sa mearga la politie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legsilativ):

In mod sigur a fost denuntat dar, asa cum ti-am spus prima data, nu poate fi pedepsit daca nu a desfasurat nici o activitate pe noua societate.
Denuntul se poate face si fara acte. In cursul cercetarii va afla cine l-a denuntat si apoi poate sa-i faca acestuia plangere penala pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

| doctorandus a răspuns:

Pai daca n-a tinut registrul de casa, n-a depus bilantul (se poate depune pe zero), nu si-a indeplinit alte obligatii, n-a platit alte taxe obligatorii, etc., se poate.