| marius5600 a întrebat:

Ce inseamna "impozitarea conturilor curente" si ce anume prevede aceasta impozitare

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Se vorbeste despre impozitarea cu 16% a dobanzilor bancare. Aceasta impozitare a mai fost si inainte dar guvernul Tariceanu a scos-o.Asta inseamna ca atunci cand primim dobanda pe banii depusi la banca sau CEC, indiferent in ce fel de depozit, se retine 16% ca impozit pe venit!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conturile curente(mai sunt numite si conturi la vedere sau conturi de disponibilitati) sunt acele conturi deschise la banci de firme ori persoane fizice prin care se deruleaza operatiunile de incasari si plati ale titularilor de cont.
Pentru soldul contului(suma egala cu diferenta intre incasari si plati) banca acorda o dobanda.
Fata de aceasta eu cred ca este vorba de impozitarea dobanzii platite de banca in cazul conturilor curente, dar n-am auzit ca aceasta masura sa fi fost adoptata, poate sa fie propusa in cadrul masurilor pentru sporirea veniturilor la bugetul de stat, care urmeaza a fi discutate in Parlament.

| ikram a răspuns:

O persoana are un depozit, un cont la o banca, bani pe care i-a strans din salariu, din profitul firmei, etc, bani la care ea si-a platit taxele si impozitele aferente. Si ei vin si iti mai impoziteaza aceiasi bani inca o data, probabil tot cu 16%.
E o mare porcarie si o bataie de joc.

| sorosalina a răspuns:

Impozitarea conturilor insemna ca pe suma de bani pe care o ai in cont ai sa platesti un impozit de 16% la stat adica daca ai 1000 lei vei lua cu 160 lei mai putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impozitarea nu se face pe TOTI banii din cont, DOAR pe dobanda conturilor curente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
IKRAM, mergi la o banca, iti explica GRATUIT totul, nu mai induce lumea in eroare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se impoziteaza NUMAI dobanda aferenta, nu banii din cont.Impozitarea asta e dintotdeauna, in toate tarile, numai la noi s-a scos anul trecut in ianuarie.Acum revine, asta e...