| Mosotti a întrebat:

Ma intreb si eu de ce PSD e numit ciuma rosie, ca nu e rosie, nu a scos impozitele plafonate adica sa nu mai favorizeze bogatii, asa ca nu vad nici o legatura cu, comunismul.
Tot ce au facut a fost sa mareasca ca prostii salarii si pensii ca apoi sa se scumpeasca totul mai tare, deci a scazut puterea de cumparare, n-a crescut.

N-au facut nimic, ca daca vroiai sa nu scumpeasca, impozitai mai mult pe aia, si deci nu mai scumpeau.
N-au taiat din cele 200000 de pensii speciale prin impozitare, ca asa puteau face, nu sa taie din ele ca nu aveau voie, dar exista solutia cu impozitarea, deci n-au facut nimic pentru cei de rand, asa ca ii consider chiar de dreapta pana la urma.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au lasat puscariasii in libertate ceea ce e mai grav decat restul

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Dupa cum puscariasii declara, cica a fost cam o minciuna, s-au eliberat cativa cica cu 1-2 luni inainte de termen, o fi! Ca doar astia nu or minti, era Montana de pe Youtube si inca unul invitat de el, cica a fost manevra tot contra PSD (n-au zis asa dar au zis ca manevra politica).

| Wr3nch a răspuns:

Probabil pentru ca is niste ratati care nu au facut nimic pentru tara? Tot ce fac pesedistii is masuri populiste si scheme ca sa faca profit. Ei au votat pensii speciale, sectia de investigare a magistratilor si alte idei geniale ca sa poate fura ziua pe lumina. Nu zic ca in alte state nu se fura, se fura peste tot, dar ei mai aveau un pic si legalizau orice ca sa il scape pe tatuca Dragnea de racoare.

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Pai si PNL cum sunt? De ce zice lumea doar de PSD, cand PNL ca doctrina niciodata nu a fost si nu va fi pentru omul de rand?! Bine, am zis ca si PSD e de cacao, dar vad ca doar pe PSD e urgia.
Dupa cum am vazut la TV, PNL-istii au pus pensii speciale, chiar un PSD-ist a aratat.

Cu investigarea magistratilor asa e in toata UE! De ce la noi sa nu fie controlati? Ca sa faca ei ce vor in cardasie cu presedintele? Procurorul general zic.
Dupa mine, atat timp cat PSD nu e pentru omul de rand, n-ar fi ciuma rosie. Desi si daca socialistii is pentru om, nu stiu de ce ar fi ciuma rosie, ma refer la socialismul bine aplicat, nu ce a fost la noi.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Stii cum e, politica e subiectiva, si fiecare o vede altfel. In ochii PSD a demonstrat de mult mai multe ori ca sunt paraleli cu nevoile cetatenilor. Dar sunt populari ca pompeaza salarii, pensii si ajutoare de toate formele ca sa atraga lumea. Guvernam 3 ani, ramanem fara bani, trecem in opozitie ca sa putem promite din nou aceiasi momeala.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

In ochii mei*

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Evident ca si PSD e paralel cu nevoile oamenilor, insa si ceilalti sunt la fel.
Daca PSD era okey facea asa:

1 - Scotea impozitul plafonat asa cum e in UE, ca sa fie bani la buget, nu mai lasa asa pentru bogati sa castige ei.
2 - Investea in ceva sa producem masiv chestii serioase, nu ciocolata, coca cola, fanta si cozonaci, deci sa exportam, sa avem valuta, sau cauta privati care sa faca asta, subventionau ca na, erau bani la buget de la punctul 1, sau ceva de genul.
Nu sa lase impozitele jos pentru straini sa vina aici sa produca croisaante, ca asta le putem face si noi.
Si asa salarii sunt mai mici si castigau, nu era nevoie sa plafonezi si impozitele.

3 - Combatea evaziunea fiscala.

Si asa urca nivelul de trai, nu dai la salarii aiurea fara sens, ca sa coboare niv de trai de fapt, ca s-au scumpit toate mai tare.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Eu stiu, dar stim amandoi ca 99% din cei care fac politica sa baga pentru interes. Restul fie se comformeaza, fie renunta dezgustati sau sunt ignorati cu stil.

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Evident ca se baga pentru interes toti! Ca dovada, care face bine pentru om? A facut occidentul dar cu alte intentii, sa arate la comunisti ca niste capitalist e bun, insa in SUA e capitalismu real unde mori cu zile daca n-ai bani si esti bolnav, unde daca n-ai bani nu studiezi.
De aia in Germania e sistemul ala socialist cu invatamant gratis, sanatate buna de platesti dupa venit si beneficiezi la fel full services.

Si ca dovada...ca din ce in ce pica totul si la ei. Deci hai sa fim seriosi. Ca si in alte tari era capitalism si se traia f prost si inainte.
Dar vine e a poporului ca nu stie pe ce lume traieste, voteaza aiurea desi nu conteaza, si nu iese masiv in strada sa ceara schimbare de sistem! Abia atunci va fi bine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu le-au impozita pentru ca celelalte partide nu au vrut, iar ei singuri nu au majoritatea.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Stiam ca aveau majoritatea in parlament PSD, si pana la alegeri tot cam au, deci aveau majoritatea in parlament.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e asa. Aveau la un moment dat in senat, dar acum nici acolo nu mai au. Depind de altii.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Da, si oricum ar fi, rau e oricum cu oricare vine, pana nu schimbam sistemul, nu ne va fi bine orice am vota, si am zis si de ce.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Doamne fereste de mai rau.
Un barbat a fost condamat la moarte prin spanzuratoare. Un cetatean, cand a auzit esclama:
- Nici nu se putea moarte mai rea, la care un altul ii spune:
- Ba se putea.
- Cum? intreaba primul nedumerit.
- Intai sa-l beleasca si apoi sa-l spanzure.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Pai aia e, eu am zis ce trebuie facut ca sa fie bine, daca vom mai sta asa, asa vom ramane.
Cu votarea asta singura chestie posibila e ca vor lua mai multi virusul.

| StrongHeart a răspuns:

Imi bag picioarele in ea de politica, va impartiti in partide ca mustele.Cand vin alegerile toti activistii se transforma in oportunisti.
USRISTi si PSDISTI SI PNLISTI VA DEDIC CU DRAG MESAJ PE RITM DE DANS :
https://www.youtube.com/watch?v=AcEEVO7J-uI
SI PENTRU TERRANI MEI ASTA:
https://www.youtube.com/watch?v=CJxZr4OCttA

PT Mosotti, nu taie pensii, taie din paduri dragule sau draga mea, ca e mai profitabil.

| zilog a răspuns:

România este a doua țără de pe planetă din care oamenii migrează după SIRIA!
Pe cei din Siria îi ințeleg că fug de acolo pentru că este război!
Dar Românul fuge pentru că și-a piardut deja 30 ani din viață fiind mințit furat jegmănit!
Românii nu mai au nici o încredere și nu mai au viață de pierdut! Gata deja le-a alocat 30 ani si au tot sperat!
Acum pleacă să facă un viitor măcar copiilor copiilor lor!
Dacă viață lor le-a fost furată.

HOȚUL DE VIEȚI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste ultimu discurs a lu Ceausescu si o sa vezi cum e exact acelasi rahat.