| Slowmotioon a întrebat:

Ce inseamna referendum?

10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Referendum, inseamna consultarea directa a cetatenilor, pentru a se pronunta prin vot asupra unui proiect de lege.

kratos
| kratos a răspuns:

REFERÉNDUM, referendumuri, s. n. Consultare directă a cetățenilor, chemați să se pronunțe, prin vot, asupra unui proiect de lege de o deosebită importanță pentru stat sau asupra unor probleme de interes general.

| AvalohAlyn a răspuns:

Operatiune prin care cetatenii unei tari sunt chemati sa isi pronunte parerea referitor la un anumit lucru de interes national prin DA sau NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragă fast, e ceva legat de politică. aşa că mai bine...renunţă

| TeoIonela a răspuns:

Referendum:populatia alege prin Da sau Nu o anumita lege, sau un presedinte...

| TeoIonela a răspuns:

Referendum:populatia voteaza prin Da sau Nu daca sunt/nu sunt de acord cu o lege sau presedinte... Daca omul nu e de acord cu o lege pune stampila pe Nu sau daca e de acord pune pe Da.pakissunchiu

| Nic a răspuns:

Cea mai buna explicatie o ai aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Referendum

| elenahd a răspuns:

Consultare directă a cetățenilor, chemați să se pronunțe, prin vot, asupra unui proiect de lege de o deosebită importanță pentru stat sau asupra unor probleme de interes general.Sau o alta definitie: Formă de consultare prin vot deschis a voinței poporului referitor la o problemă importantă (de stat); plebiscit. /

| Johnny_3038 a răspuns:

Este folosit pentru a desemna procesul de consultare directa a cetatenilor unei tari in legatura cu un text de lege de o importanta cu totul deosebita sau asupra unei situatii de importanta nationala!

| extazy01 a răspuns:

Dai click aici si vei primi raspunsul la toate intrebarile tale;)
http://www.e-album.ro/membru.php?id=20776