| luby a întrebat:

Ce votati la referendum?

18 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu particip!

| GusWaters a răspuns (pentru Arthur):

Aoleu,muica! Stii ce faci tu acum? Nu doresti sa te prezinti sa ii acorzi sprijin totalmente democratic presedintelui ce l-ai ales in 2009, iarasi, totalmente democratic.Pai,e frumos, ma, Arthure? Not cool, dude, not cool at all.

| Arthur a răspuns (pentru GusWaters):

Frate, probleme de tactică militară.
Sau poate m-a turmentat melodia asta : http://www.youtube.com/watch?v=9A2xcNynFcc

| GusWaters a răspuns (pentru Arthur):

Penibilul este cumva o arta in care toti mebrii/simpatizantii ciumei portocalii trebuie sa se perfectioneze? Esti penibil.Pacat ca nu-ti pot vedea fetisoara ce o vei face la 23, cand te-ntorci de la friptane si berule, cand afli ca "lovitura de stat" a fost legitimata.

Nu sunt probleme de tactica militara.E vorba doar ca cei asemeni tie sunt multe prea lispiti de curaj si de bun-simt, incat prefera sa lase 65% din cei 14 milioane de romani cu drept de vot, pe bune, nemorti cu angoase si nervi.65% pentru ca vor vota in jur de 9 milioane, fara validare, doar ca sa hahaiasca mai cu spor capitanul vostru si voi.

| MMihai a răspuns:

La referendum dacă pui ștampila pe Da, înseamnă că nu vrei ca gunoiul Băsescu nu se mai întoarcă la Cotroceni.
Dacă pui ștampila pe Nu înseamnă că vrei dezastrul țării, prin întoarcerea nemernicului Băsescu la Cotroceni.
Așa funcționează problema.
Ce voi vota eu, nu îți pot preciza că votul este secret.
Nu știu dacă voi ajunge să votez.

Referendumul va fi valid dacă vor merge f mulți oameni la vot, adică cam 10-11 milioane, din cei 14-15 milioane cu drept de vot.

Nu cred că se vor prezenta la vot nici 7-8 milioane și știu că mizeria Băsescu se va întoarce la Cotroceni, ca să fure în continuare el și gunoaiele lui PDL-iste.

| Dumnezău a răspuns:

Votez cu mare placere, prin prezentarea in circumspectie cu o galeata de napalm si o bricheta.'Tu-le mama-n cur la toti!

| WR104 a răspuns:

Nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| DanDannn a răspuns:

Desigur, analizand dintr-o perspectiva neutra, cele doua tabere par a fi la fel de avantajate. Categoric Fuego!

| shippuden a răspuns:

Nu vin pentru ca:
-daca ramane basescu va fi iar un haos in Romania
-daca pleaca, ajunge antonescu laughing si va fi iar alt haos mai mare, cred
Daca trebuia sa-l demita ar trebui noi sa alegem cine sa vina la putere, nu antonescu laughing, asta se numeste lovitura de stat

| CRadu a răspuns (pentru shippuden):

1.La referendum se voteaza pro sau anti demiterea presedintelui in functie, nu are nicio legatura cu Antonescu. Daca presedintele in functie, suspendat, este demis, atunci se organizeaza alegeri prezidentiale in maxim 90 de zile unde va candida si Antonescu insa nu este sigur ca daca il demiti pe Basescu va veni Antonescu.
2. Lovitura de stat este atunci cand se impune un regim nou care nu tine cont de voia altor grupuri politice sau populare, de cele mai multe ori prin forta militara precum in 1944, 45-47 sau chiar 1989, cand se aproba legi prin VOT - practica democratica - in Parlament - organism legislativ suprem, atunci NU e lovitura de stat.
3. Un referendum nu poate fi declarat invalid in cazul in care nu este cvorumul necesar, acesta trebuie refacut pana se valideaza intr-un fel sau altul, in plus, niciodata nu se cere sa fie jumatate +1 dintre toti cetatenii cu drept de vot, ci dintre cei prezenti, ganditi-va cum ar fi sa se aplice regula asta peste tot, ar putea exista orase fara primari sau colegii fara senatori si deputati.
4. UE ar trebui sa studieze mai atent problema.
5. In functie de rezultat, Antonescu, Basescu sau Ponta ar trebui sa dispara definitiv din viata politica.

| DimLight a răspuns (pentru CRadu):

E un fel de lovitura de stat, de ce? pentru ca imediat ce au avut ocazia USL si nimeni altcineva si-au pus oameni din randul lor, mai mult cc nu mai are nici un efect asupra deciziilor parlamentului; sunt de acord cu 4 si 5;

| anonim_4396 a răspuns (pentru shippuden):

Ai alegeri in maxim 3 luni. nu decide nimeni cine vine.

| oanaX a răspuns:

DA categoric

| Emilian03 a răspuns:

Categoric da! urasc oamenii cu mentalitatea cum o are shippuden. Dintre Basescu si Antonescu tind sa ma inclin spre antonescu deoarece dintre 2 prosti prefer sa il aleg pe ala mai destepthappy. Oricum Antonescu nu ar avea puterea de aface atat rau cat a facut Basescu, mai ales pentru ca va incerca sa devina un presedinte exemplar penteu a fi ales la urmatoarele alegeri. Eu unul sper ca alt presedinte va fi ales in locul domnului Antonescu, si te asigur ca orice presedinte va fura de la stat indiferent de cine estehappy. Basescu in ultimul timp ne-a furat pe fata fara nici un fel de jena asa canu merita un gram de respect.

| DimLight a răspuns (pentru Emilian03):

Dintre 2 prosti preferi sa il alegi pe ala mai destept, iar daca basescu poate fura mai bine decat antonescu inseamna ca el e ala mai destept.

| ionif a răspuns (pentru Emilian03):

Nebun mai destept serios? Tu nu te auzi ce prostii depitezi? Du-te la CopyPonta si Paiatontonescu ca iti dau ei salarii.