| RaresPetre a întrebat:

Ce inseamna sa platesc in rate cu cardul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista ceea ce se numeste card de credit. E practic un credit oferit de banca. Tu platesti normal cu respectivul card, ti se ia de catre comerciatul de unde cumperi toata suma de pe card si tu platesti lunar banii ratele pana acoperi suma initiala

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu cardul de cumparaturi se poate cumpara in rate fara dobanda de la anumite magazine. Daca vrei sa iei pe o perioada mai lunga platesti o anumita dobanda stabilita de banca, de obicei foarte mare. Mai este situatia in care platesti cu cardul de debit unde poti avea o descoperire de cont. Tot asa, la banca poti afla care-i dobanda pentru ca aceste carduri nu au optiunea de rate fara dobanda.