| Kornuletz540 a întrebat:

Ce părere aveți de dezvoltarea din Iași, credeți că va deveni curând Silicon Valley al Moldovei sau al doilea Cluj-Napoca?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Nu am o parere prea buna. Deocamdata totul pare de fatada.Inca sunt cartiere care nu au spatii verzi sau parcuri, nu au locuri de parcare, nu au un punct cultural sau pentru evenimente.

Campusul Tudor e cat se poate de industrial, a se vedea intrarea in care pietonul are 1 metru pe langa tarabele fast food, iar taxiurile au strada de 14 metri, ca doar ele sunt mai importante. Pe langa fast food te intampina si un mini las vegas, cu puncte pentru jocuri de noroc si pariuri.In tot cartierul sunt mai mult de 12, pentru cate 2 din acestea existand cel putin si un amanet.

Pe Copou au macelarit arborii, pe Bahlui nu exista, desi proiecte de amenajare a unei promenade de-a lungul sau, cu arbori, banci, piste de alergare si biciclete, au tot fost si au ramas la sertar, desi s-au cheltuit bani pentru intocmirea lor.

Transportul in comun s-a modernizat pe alocuri, insa asta a generat zone de conflict si timpi intarziati pentru alte zone.Traficul inca este infernal, pistele de biciclete sunt o gluma pur si simplu, deloc functionale, risti sa te accidentezi grav pe ele. Vezi https://www.facebook.com/APTAIASI/posts/893285372044926. O persoana cu dizabilitati cu greu se poate deplasa in oras de una singura.

Pretul unui apartament atinge 2000 e/mp.Cosmetizarea continua in doar in centrul orasului in fiecare an, schimba pavele unde nu e necesar, macelaresc arbori tineri, se usuca, planteaza altii, pun floricele care mor imediat si tot asa.O buna parte din cladiri au fost restaurate si macar asta e frumos.Dar repet, ce e pe langa centru nu e demn de toata promovarea. In oras nu traiesc numai turisti si studenti.

Mai adaug ca se construieste haotic, se ridica turnuri de locuinte colective aiurea, fara a respecta vreun pic zona sau vecinitatile, fara a se lua in calcul infrastructura existenta, iar multi oameni raman fara bani.Vezi cazuri aici https://www.facebook.com/STOPmafiaimobiliara

Si nu, bunastarea unui oras nu e data de preturile stabilite de mafia imobiliara, pentru apartamente de,, lucs'' care de fapt sunt ghetouri. Asculta si parerea cuiva mai tanar, nu de persoanele de 50+ care se minuneaza la orice panseluta si bloc construit.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana nu va exista autostrada sa lege de Bucuresti si de granita nu va deveni nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De bine ce trăiesc oamenii la Iași si in general zona Moldovei, de asta trag toți sa populeze alte regiuni.