| Anonim_3348 a întrebat:

Ce parere aveti despre actiunile nominative si actiunile la purtator?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actiunile nominative sunt acele actiuni care au inscris pe ele numele proprietarului si care nu pot fi transmise fara acceptul societatii. Actiunile la purtator sunt celelalte actiuni, care pot fi tranzactionate liber, deci mai usor decat cele nominative. Inafara acestor diferente de forma si tranzactionare nu exista alte diferente si, la urma urmei, acestea nu sunt foarte importante, importanta este valoarea lor si evolutia acesteia in timp. Numai bine!

| Costea_Gabriela_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Actiunile nominative pot fi transmise de la un proprietar la altul? Daca da, cum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Costea_Gabriela_1995):

Sigur ca pot fi transmise, prin vanzare-cumparare sau donatie. In acest caz transmiterea trebuie inregistrata in registrul actionarilor.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca intentionezi sa te ocupi cu jocul la bursa (cumpararea si vinderea de actiuni pentru obtinerea unui profit) atunci mai bune sunt cele la purtator, asa cum am spus acestea se pot tranzactiona liber, mai ales cele ale firmelor listate la bursa. Uita-te, pentru inceput, pe site-ul oficial al Bursei de Valori Bucuresti si o sa afli cate ceva despre tranzactionarea actiunilor. Numai bine!

| Anonim_3348 explică:

Si care sunt mai bune dintre ele?