| Anonimul151 a întrebat:

Ce părere aveți despre o afacere de tip hotel pentru animale? ( câini, pisici, iepuri etc... )?

Ar merge?

La mine în zona, unde m-am gândit la deschiderea de un astfel de "centru" nu există.

Exista, la aproximativ 10 - 15 km de oraș. Dar, eu aș face unul cu mult mai aproape de oraș.

E o idee bună? Ar merge așa ceva?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ca idee pare foarte misto

ca si implementare sau daca va functiona, asta nu stiu, depinde de "n" factori, de la zona, la resurse, pana la vadul de clienti si nu in ultimul rand reclama pentru a deveni cunoscuta afacerea ta

Nu cunosc suficient domeniul acesta incat sa iti zic daca merita sau nu

dar si aici functioneaza sintagma " pana nu incerci, nu afli"

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Știu, chiar și asta e chestia. Îmi plac foarte mult animalele și aș face ceva ce îmi place. Pentru că chiar mi ar place chestia asta... Decât sa lucrez într un domeniu din "obligație" și în care nu mi ar place.

Într-adevăr, trebuie multă implicare, promovare, reclamă. Și cum spuneai... până nu încerc nu aflu dacă merge sau nu.

Sincer să fiu, nici eu nu cunosc domeniul asta atât de mult. Dar ceea ce știu este că la mine în zonă nu exista...

Poate că o să încerc... Mă voi documenta și cu privire la domeniul asta, dar poate găsesc și ceva detalii cu fondurile europene nerambursabile ( poate exista și pentru așa ceva ). Mulțumesc mult pentru raspuns.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Cu placere, poate vei reusi!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Da..., probabil voi încerca. Pana nu încerc, nu aflu dacă voi reuși sau nu.

Dar, sincer sa fiu, chiar mi ar plăcea. Ar fi ceva foarte "relaxant" pentru mine, având în vedere că îmi plac foarte mult animalele.

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Oare se oferă fonduri europene nerambursabile pentru o astfel de activitate?

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Din pacate asta nu stiu, daca stiam cu certitudine iti spuneam

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Ok. Mulțumesc mult oricum pentru ajutor.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Oricand

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

E o idee super buna pentru orasele mari, deoarece in orasele mici si cu un nivel de trai ceva mai scazut, oamenii nu au asa multe animale de companie si multi nici macar la veterinar nu le duc, daramite la hotel cand pleaca de acasa pe perioade mai lungi.

| Anonimul151 explică (pentru dullcat):

Pot să zic ca este un oraș decent. Nici un oraș bun ( dezvoltat ), dar nici foarte rau. Are peste 100.000 locuitori. Dar sincer să zic chiar dacă are atât de mulți, mai există și satele și comunele din jurul orașului ( pentru că și asta contează ), tot ma gândesc ca nu ar merge și multe alte gânduri de genul. Dar cum spunea simpatic, pana nu încerc nu voi afla dacă merge sau nu...

Chestia e că iubesc animalele, îmi place să stau cu ele și chiar sa am grijă de ele și mi ar place să fac asta. Decât să fac un job mai mult din "obligatie", care sa nu îmi placă...

Să știi că în orașul de unde sunt, au destul de multe persoane căței. Dar și pisici...

| dullcat a răspuns (pentru Anonimul151):

Te cred, dar eu am prieteni care sunt medici veterinari si daca ai auzi ce discutii sunt la cabinet sau cum stramba clientii din nas cand aud de vreun tratament cat se poate de necesar, te-ai descuraja si mai mult.laughing Iubitori de animale nu inseamna obligatoriu si oameni dispusi sa plateasca pentru tot felul de tratamente si,, mofturi'', din pacate.Nu zic ca nu e imposibil, ci trebuie doar sa ai reclama potrivita, caci automat exista oriunde o nisa de clienti care isi permit sa apeleze la astfel de servicii fara sa clipeasca.Succes!

| Anonimul151 explică (pentru dullcat):

Știu...

În orice caz, chiar dacă aș face chestia asta... Nu aș cere / zi de cazare extrem de mult. Ar fi un preț decent, pe care și l poate permite toată lumea.

Acum ( în momentul de față ) m-am gândit la un preț estimativ bineînțeles între 70 - 100 lei. Dar depinde de multe lucruri... Va mai trece o perioadă pana când voi face asta...

Trebuie să mă documentez mai mult. Pe langa asta, dacă ar exista și fonduri europene nerambursabile, m-ar ajuta și mai mult și poate că aș reuși sa fac asta mai repede...

Da, cu siguranță vor exista clienți. E imposibil sa nu existe deloc. Mai ales dacă exista promovare atât online, ( reclame, pagini de socializare etc cât și prin pliante, reviste de prezentare servicii și o strategie de marketing bine pusa la punct. Pe lângă asta, poți apela și la televiziuni, pentru reclame dar e puțin mai complicat.

| Neo12md a răspuns:

Da este o idee excelentă!