| laSoledad a întrebat:

Ce programe software folosesc bancile din Romania pentru activitatile specifice departamentelor Persoane Fizice / Juridice?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Private. Au antivirus. Propriul wifi. Este destul de bine securizat un computer bancar la noi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil au software uri proprietare.

| NLS a răspuns:

Daca te referi la baza de date, folosesc fie platforme customizabile de la producatori de software de gestiune (baze de date, platforme ERP) consacrati, fie platesc sau au proprii programatori care le creeaza software-ul dupa nevoi.

De exemplu, eu lucrez de un an in gestiune in Godyo P4, un program asemanator cu SAP, insa e pe deplin customizabil.
In sensul ca developerul transforma interfata programului dupa dorinta companiei noastre, si adauga exact campurile, functiile si uneltele de care avem nevoie, contra unui cost suplimentar fata de abonamentul obisnuit.

| laSoledad explică (pentru NLS):

Am inteles. Multumesc mult! Am lucrat si eu o perioada in SAP si intr-adevar ca, fiind atat de amplu, ingreuna putin lucrurile pentru un începători si nu numai, astfel ca programele customizabile sunt mai usor de imbratisat de catre firme.