| oanarus997 a întrebat:

Ce salariu trebuie sa aiba o persoana ca sa obtina de la banca un credit intre 150.000 si 200.000 euro? Cat la suta poate reprezenta rata creditului ipotecar din salariul lunar?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Așa grosier... La dobânzile foarte mari de acum pentru 200.000 euro rata ar fi cam 7000 Ron pe luna. Gradul de îndatorare e cam 40% deci ai nevoie de un venit NET de vreo 17000 lei.

| relian a răspuns:

Intreaba la banca, te lamuresc aia mai bine, poti intreba si alte chestii pe linga asta.

| carevaescu a răspuns:

Gradul de îndatorare este 40% ot creditele normale, 45% pentru prima locuință, si 20% pentru creditele in valută.
Intra pe un simulator de credite si vezi daca rata lunara depășește procentul corespunzător din salariul tau net.

Spre exemplu, daca vrei sa achiziționezi un imobil de 200k euro, avansul la ing este de 15k euro (adica suma împrumutată este 185k) si rata lunara pe 30 ani este 6500 ron

Asta ar însemna ca salariul tau net ar trebui sa fie cel putin 16500 ron, incat rata sa fie mai mica de 40%

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Presupunand ca nu ai alte credite, rate sau obligatii financiare. Gradul de îndatorare se calculează luand in calcul toate acestea.

| Dragobeta a răspuns:

Pentru sumele astea trebuie sa fii "Becali".

| Standt a răspuns:

200.000 €?
Cam mult pentru o persoana care nu face afaceri, nu e guvernator BNR, etc.
Sumele astea le iau antreprenorii.
Durata de creditare poate fi maxim 20 de ani. Cu unele exceptii 25. In functie de tipul creditului, calculeaza dobanda pe care o platesti lunar. Vezi ce rata iti iese. Si apoi, raporteaza-te la 40% din salar. Vezi atunci cat ar trebui sa ai.

| suntserios a răspuns (pentru Standt):

Creditele imobiliare sunt pe max 35 ani. De unde ai scos tu max 20?

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Gradul maxim de îndatorare reglementat de BNR este de 40% din salariu la creditele în lei, însă depinde și de condițiile băncii la care aplici, cum ar fi salariul, vechimea, vârsta, starea civilă, istoricul de creditare.
Poți face un calcul estimativ pe site-urile băncilor, dar nu există nicio garanție că va fi aprobat gradul maxim de îndatorare.