| Gewww a întrebat:

Salut! Este convenabil sa faci un credit ipotecar la bancă, cu un salariu de 4000 de lei? P.s as vrea sa iau undeva la 60-70k de euro. Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu-ti da nici o banca suma asta, cu 1 singur salariu atat de mic, in situatia actuala cand dobanzile bancare au crescut enorm.

| melimili a răspuns (pentru Violleta2022):

Salarul asta e mic pentru tine, Violeto! Pentru romani e bun.
Nu mai bate campii daca nu mai stii cum se traieste in Romania. Fa-te moderator in tara in care traiesti bine si lasa-ne pe noi in pace.

| Violleta2022 a răspuns (pentru melimili):

Am spus ca-i mic pentru banca, nu pentru mine sau altcineva.
dar probabil ca nu ai citit ce am scris...

suntserios
| suntserios a răspuns:

La dobânzile de acum pentru 60k pe 30 ani rata e la cam 1700-1800 lei. Tu știi dacă e convenabil pentru tine.

| sierra1 a răspuns:

Vrei o casă și nevasta zice ok, e "convenabil"

| Frank51 a răspuns:

La ce te referi prin convenabil?

Cu dobânda din prezent, 8.37% rata lunara va fi de 1880 lei iar suma totala rambursata 824.000 lei. Banca nu îți va aproba asemenea împrumut cu acest salariu, chiar dacă te încadrezi în cei 50%. De regulă pentru un astfel de împrumut e recomandat să ai peste 5500 lei.

| Gewww explică (pentru Frank51):

Cât îmi recomandați sa iau?

| Frank51 a răspuns (pentru Gewww):

Cât mai puțin happy

Ideea este ca un împrumut să nu te încurce "să trăiești" la fel ca înainte, deci trebuie să nu-l simți. Greșeala romanilor în general este să aibă datorii foarte mari și să trebuiască să strângă cureaua.

Cu acest salariu nu aș recomanda să faci credit ipotecar, decât dacă este o situație excepțională.

Dacă te decizi să faci creditul, va trebui sa iei suma maximă pusă la dispoziție, pentru că nu este mare și nu va fi îndeajuns pentru un apartament ok. Problema tot rămâne, va trebui să investești iar după ce casa este cumpărată și nu vei avea bani.

| VoidEternal a răspuns:

Nu cred că o să primești atât cu salariul asta.

| adryang78 a răspuns:

Depinde la cât ajunge rata lunară, doar tu știi ce alte cheltuieli mai ai și dacă o poți duce.
Dar știi că locuința aparține băncii până când plătești ultima rată, da?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru adryang78):

Teoretic locuinta e a bancii pana platesti toata dobanda totala care de multe ori te tine primii 5 ani de rate. Abia apoi, daca o platesti pana la sfarsit, dupa acei 5 ani, se poate considera a ta. Desi daca nu platesti cateva luni la rand, banca intr-un final este indreptatita sa-ti confiste locuinta. In acest caz ramai si fara banii platiti de pana atunci, si fara casa.

| melimili a răspuns:

Creditul il vrei pentru locuinta?
Intereseaza-te la mai multe Banci. Au mai multe solutii in care sa platesti dobanda mai mica pentru asta.
Nu te uita la ce spune Stoica. Casa e a ta dupa ce platesti ultima rata, nu dupa5 ani. Dar sa nu uiti sa radiezi ipoteca din CF.