| Gass93sv a întrebat:

Ce se castiga din schimb valutar? Care e logica.

Răspuns Câştigător
| idx a răspuns:

Casa de schimb obtine profit din vanzarea valutei mai scump decat pretul de cumparare (a aceleasi valute / volumul de valuta e acelasi 1 euro).

Curs euro valabil astazi la banca x
Cumparare(pret de cumparare 1 euro): 4. 3775
Vanzare(....vanzare 1 euro): 4. 4775

Spune-mi in ce conditii casa de schimb obtine profit maxim pentru o perioada de 1 saptamana, volum de tranzactii egal in fiecare zi si diferenta intre cursul de vanzare si cumparare identic de 0, 1 ron.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Diferenta de bani dintre cumparare si vanzare.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica? pai e simplu. cumperi la pret mic valuta, o vinzi la pret mare

| Melcul a răspuns:

Pai nu ai citit cit costa la cumparare si cit costa la vinzare.

Răspuns utilizator avertizat
| Melcul a răspuns (pentru Gass93sv):

Sincer nu prea inteleg ce vrei sa imi zici tu.Despre cine este vorba ca schimba valuta dar nu si cumpara.

| suntserios a răspuns (pentru Gass93sv):

Stai tu linistit ca se si cumpara, altfel nu ar mai functiona casele de schimb. Plus ca majoritatea au si comisioane pentru fiecare tranxzactie