| eugenl a întrebat:

Ce soft de proiectare mecanica se recomanda pentru o firma mica care face utilaje?
Softul ar trebui sa faca proiectul 3D, si sa poata fi simulata functioanarea sa, apoi sa faca planurile pentru cotare si asamblare si sa aiba si o optiune prin care sa poata exporta piesa pentru o masina CNC sa poata fi prelucrata si realizata.
Sunt mai multe programe mari: Catia, Solidwork, Autodesk Inventor, ProEngineer, Unigraphics, sau daca mai stiti altul sa poata fi invatat relativ usor si sa aiba si tutoriale pe internet sa te poti descurca. Care ar fi cel mai indicat si as vrea si un link ceva sa vad cat costa si ce poate face?
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Adrianf a răspuns:

Inventor este foarte frumos, mie unul asa mi se pare, adica, totul ia forma foarte rapid acolo, daca ai ocazia sa faci ceva cursuri, nu le rata, sau daca nu, pune mana si lucreaza mult, e un program complex asa ca vei avea nevoie de mult timp. spor la treaba si poate ne mai auzim.

6 răspunsuri:
| Adrianf a răspuns:

Solidedge*

| Adrianf a răspuns (pentru Adrianf):

Autodesk autocad, autodesk inventor, solidedge e mai putin cunoscut dar se lucreaza frumos cu el( mie unu mi-a placut), toate sunt scumpe. vezi si tu care iti place sa lucrezi cu el, toate sunt programe grele, dar nu imposibile. spor la desenat, sper ca raspunsul meu ti-a fost folositor

| eugenl explică (pentru Adrianf):

Autodesk Inventor as vrea sa invat, dar e in competitie cu Solidworks si unii sunt de parere ca Solidworks este mai profesional decat Inventor, iar cele mai tari sunt Catia, lider mondial in industria auto si aeronautica si nu numai si Unigraphics NX

| inginerul a răspuns (pentru eugenl):

SolidWorks nu este atat de avansat ca si Inventorul. Referitor la Catia, este folosit mult in industria auto si aeronautica din cauza ca a aparut inainte de Inventor, iar companiile respective au ramas cu Cata in continuare deoarece este greu sa treci de la un program la altul in ditamai industria. E nevoie de multe schimbari deodata. Daca vrei sa inveti inventor ai aici un tutorial in romana pentru incepatori. http://www.tutorialeweb.net/inventor/

| Delia898 a răspuns (pentru Adrianf):

Buna! mă poți ajuta sa fac o placa de par in autodesk? te rog mult

| Adrianf a răspuns (pentru eugenl):

Inventor este foarte frumos, mie unul asa mi se pare, adica, totul ia forma foarte rapid acolo, daca ai ocazia sa faci ceva cursuri, nu le rata, sau daca nu, pune mana si lucreaza mult, e un program complex asa ca vei avea nevoie de mult timp. spor la treaba si poate ne mai auzim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai stiu auto cad, sau matlab care are si simulink insa sunt scumpe!