| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt  obligatiunile?

5 răspunsuri:
| Irina a răspuns:

Obligatiunile sunt un fel de acte care au valoare, emise de companii pentru a se imprumuta. le cumperi la o anumita valoare si compania are angajamentul de a ti le rascumpara cu o alta valoare, mai mare decat cea cu care le-ai luat tu. practic un fel de dobanda.

Din punctul asta de vedere sunt bune pentru ambele parti. companiile fac rost de banuti cand au nevoie, iar pentru cumparatori e un fel de investitie, o alta varianta la depozitele bancare.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Obligatiunile sunt valori mobiliare care dau dreptul detinatorului lor la primirea unei dobanzi regulate (cupon) precum si la rambursarea principalului la scadenta.

| Teooo a răspuns:

Obligatiunile sunt valori mobiliare cu risc scazut si venit fix, tranzactionabile pe pietele bursiere organizate.

Pa, pa happy

| alexnico a răspuns:

Nu stiu.

| Baby_6413 a răspuns:

OBLIGAȚIÚNE s. f. 1. V. obligație. 2. Hârtie de valoare purtătoare de dobândă fixă, care se negociază pe piața capitalului fictiv și care este folosită de stat sau de instituții publice pentru a-și procura mijloace bănești. 3. Hârtie de valoare purtătoare de dobândă fixă sau premiată folosită de instituțiile creditoare pentru a-și procura mijloace bănești din disponibilitățile populației. [Cf. lat. obligatio, fr. obligation].