| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Ce trebuie sa fac(acte etc) si cum trebuie sa procedez pentru a deschide un liceu particular?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unitatile de invatamant particular se infiinteaza in baza art.60 din Legea nr.1/2011. Primul pas este infiintarea unei asociatii ori fundatii in baza OG nr.26/2000,care sa aiba ca obiect de activitate invatamant particular. Urmeaza punerea la punct a bazei materiale (scoala cu toate dotarile necesare) si angajarea profesorilor. Dupa aceasta va trebui sa ceri autorizarea de functionare provizorie a liceului, in urma evaluarii de catre ARACIP. Pe baza acesteia vei putea incepe invatamantul in liceu. Pentru a putea organiza bacalaureatul si a acorda diplome va trebui ca liceul sa fie acreditat, tot in urma unei evaluari. Numai bine!

1 răspuns:
Stefan
| Stefan a răspuns:

O vizita la Camera de Comert te poate ajuta in acest caz.Aici vei primi toate informatiile de care ai nevoie. Succes!