| DeeaDiDi123 a întrebat:

Ce trebuie să facă un contabil sau o firma de contabilitate?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Administreaza finantele - banii - salariile si tranzactiile de vanzari tot ce misca cu banii

| T0T a răspuns:

Să contabilizeze. Vezi DEX.

| Brizbriz a răspuns:

Contabilitatea e o stiinta exacta la fel ca matematica
practic se baga date luate din facturi in principal, dar si alte acte (fise de munca) samd in niste programe de contabilitate (saga, platphorma, pe vremuri era ciel, nu stiu daca mai e, etc.) si apoi rezultatele sunt declarate la anaf pe data de 25 ale lunii (inainte de fiecare 25 e nebunie, se sta peste program, ceva cade (un calculator, curentul, baza de date, etc.) atunci E SFARSITUL LUMII (Putin e la mici copii pe langa cat urla de la contabilitate daca nu au unde sa lucreze inainte de 25)
salariile se baga in revisal
etc.

DAR, la sfarsitul zilei, un contabil autorizat, este SINGURUL care are dreptul de semnatura in contabilitatea, fara de care o firma, NU POATE SA EXISTE

| SharpEagle a răspuns:

Contabilul sa-si iroseasca energia si viata cu o meserie mirobolanta, iar firma de contabilitate sa-l exploateze de sa-i sara basca rolling on the floor

PS: sa demonstreze statului ca-ti platesti taxele, impozitele si sa-ti ajute firma sa-si organizeze investitiile si cheltuielile. sa le eficientizeze sau pur si simplu doar sa le aiba la zi, apoi sa stie cat profit trebuie sa traga deoparte sau sa-l reinvesteasca.
PS: sau sa vina cu bani de-acas'...

| BabaOarba a răspuns:

Contabilul nu administreaza nimic, aia e treaba administratorului.

Conform legii contabilitatii, contabilul are obligatia sa inregistreze absolut toate tranzactiile ce au loc intr-o societate, conform normelor in vigoare (care btw se tot schimba la nesfarsit), pe baza acestor inregistrari sa raporteze catre stat (ANAF, ITM, statistica, mediu etc.) aceste tranzactii in forma ceruta de aceste organisme, sa ofere consultanta pe partea fiscala, sa calculeze impozitele si taxele ce trebuie platite la bugetul de stat.

Un contabil angajat al unei forme oarecare probabil se va ocupa si de plati/incasari, de diverse rapoarte catre management incluzand indicatori economici. Un contabil de la o firma de contabilitate se va ocupa de mai multe societati, firmele de contabilitate tin evidenta contabila externalizata pentru clientii ce nu au sau au doar partial contabilitate interna.

Contabil este o denumire generica, dar se pleaca de la nivelurile cele mai new entry ca juniori, sau gestionari, sau cei ce fac bucatele mici de contabilitate dintr-un departament mare, pana la seniori, specialisti in fiscalitate, specialisti in solutii de management.

| gstelian21 a răspuns:

Sa contabilizeze