| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au terminat sau urmeaza facultatea de contabilitate: Eu am doar liceul si vreau sa-mi fac firma de camioane.Intrebaretongueot,fara facultate sa-mi fac actele singura, sau am nevoie musai de un contabil tinand cont de faptul ca am terminat Liceul Economic tot la contabilitate? Ma ajuta ceva ceva ca am terminat liceul la contabilitate sau mai trebuie si inca 3 ani de facultate? As vrea sa imi raspundeti sincer si cei care nu au legatura cu contabilitatea, ca poate aveti cunostinte. Multumesc dau si funda si voturi...

Răspuns Câştigător
| cypryan11 a răspuns:

Daca vrei sa iti faci o S.C. nu ai nevoie de facultate, poti avea si 10 clase nu conteaza asta trebuie sa te duca mintea atat, trebuie sa te integistrezi la registrul comertului din cate stiu si daca stii si putina contabilitate primara poti fi tu contabilul intreprinderii avand in vedere ca pentru inceput o sa fie o microintreprindere

1 răspuns:
| costis a răspuns:

Pana in 2007 se putea si pe raspunderea patronului, pentru firmele mici. Te uiti in legea contabilitatii, o gasesti pe net, si mai e si un regulament de aplicare. Te-ar scuti de probleme daca ai avea o diploma de studii economice (3ani). Pentru transporturi iti mai trebuie si o persoana desemnata, practic faci un curs cu cineva de la ARR, vreo 600 lei.