| Prezidentul a întrebat:

Cel mai bun card pentru studenti?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca la Raiffeisen.
http://studentbank.ro/aplica-acum/

Sau vezi ce are si parintele, in caz ca iti trimite bani e mai bine sa aveti aceleasi banci, transferul facandu-se imediat.

Sau vezi si pe la facultate ca sunt unele care au „mofturi" pe ce carduri sa bage bursa sau sa deconteze transport.

| Prezidentul explică (pentru anonim_4396):

Dintre
https://www.brd.ro/......ardul-isic

si
https://www.bancatransilvania.ro/pentru-tine/star-student/

care ar fi cel mai avantajos? (comisioane scazute etc.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Prezidentul):

Ala pe care ti l-am aratat eu de la Raiffeisen pare cel mai avantajos.
Pana mea, la Transilvania scrie clar negru pe alb ca ti se ia comision la o banala de interogare de sold la bancomat!

Cardurile tale vad ca sunt toate Contactless (asa se fac de la o vreme). Gen cu ala de la BRD intri la metrou doar atingand validatorul la metrou si ti se retrag banii automat. Partea nasoala e ca oricine poate sa aiba cardul tau si sa faca asta. Si macar de ti-ar placea sa faci asta.

La Raiffeisen vad ca nu scrie de contactless, adica nu la cardul de student. Dar depinde daca iti trebuie un brizbriz ca asta. Eu m-as descurca foarte bine fara.

Ce pot sa mai zic la Raiffeisen e ca ai un serviciu de mobil, care te notifica cand iti intra sau ies bani din cont (stabilesti si suma minima pentru care sa fii notificat). Nu pare sa scrie la BRD sau Transilvania ca au asa ceva.

In cele din urma, daca vrei strict intre BRD si Transilvania eu zic sa alegi pe ala care se impaca cu ce are parintele si ce prefera si facultatea. Mie mi se par cam la fel.

Eu de exemplu, n-am avut nevoie sa decontez la facultate transport, nici n-am luat burse de vreun anumit tip, dar parintele avea card Raiffeisen.

Inca o chestie ar mai fi ca Raiffeisen iti da card Mastercard (care automat inseamna intretineri mai mici la toate tipurile de conturi) si deschidere mai mare international + reduceri semnificative.
Ca un exemplu, chiar era acum vreo 2 ani la CFR, daca plateai online biletul cu card MasterCard mai primeai 10% reducere.

| GokuSan a răspuns:

Cel mai bun card pentru studenti este cel de la BCR!
Iti ia comision 0, dobada 0!