| username2468 a întrebat:

Cine îmi dă și mie o scurtă idee la următoarea:
Întreprinderea este orice formă de organizare a unei activități economice care este autorizată potrivit legilor în vigoare să facă acte și fapte de comerț fiind autonomă patrimonial în scopul de a obține profit prin realizarea de bunuri umane, prestări de servicii în condiții de concurență.
Vă rog tare mult happy

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Economia înseamnă producție de bunuri, împărtășirea lor cu alții și servicii de susținere a vieții, nu haotic, ci organizat, legal, în intreprinderi autonome, fiecare cu averea ei, ce concurează între ele, pentru a produce plus valoare ce se materializează simbolic prin profit financiar,

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Pai ai postat definitia legala a inteprinderii
nu o intelegi? fiind limbajul legal/avocatesc
sau ce fel de idee vrei, ca nu inteleg!

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Idee despre ce? Ce vrei sa stii? straight face

| username2468 explică (pentru IonutSiAtat92):

Nu sh dacă mă înțelegi, să fie o idee principală și mai pe scurt sad

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru username2468):

Pai definita pe care ai dato, iti explica tot.Nu intelegi unele cuvinte, cauta in dex.