| Spik3Ast3m a întrebat:

Cine imi poate spune ce inseamna RON?

Răspuns Câştigător
| Andreeeeeeeeeeeeeea a răspuns:

RON= ROmanian New leu,
pe când ROL= ROmanian Leu. De aici provin denumirile, dacă asta vroiai să ştii.

14 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

„RON" (Romanian New) reprezintă noua codificare a monedei naţionale, care este folosită începând cu data de 1 iulie 2005, după „ROL" (Romanian Leu), care reprezintă vechea codificare a monedei naţionale...

| mixxjim a răspuns:

Moneda fiecarei tari are o denumire si o forma scurta din 3 caractere care provin din denumirea monedei in limba engleza si care se utilizeaza in tranzactiile oficiale internationale, de exemplu lira sterlina = GBP, care inseamna Great Britain Pound. Moneda romaneasca, leul avea indicativul ROL, adica Romanian Leu. Cand s-a facut reforma si s-a trecut la noua valoare a leul s-a numit noul leu, in forma scurta ar fi iesit RONL si nu se incadra in regula celor 3 caractere, asa ca au renuntat la L si au pastrat doar primele 3 litere si asa a iesit o struto-camila care este astazi RON, ca sa se poata face diferenta intre leii de atunci si leii de acum.

| Sorin_Chiri_1996 a răspuns (pentru mixxjim):

Paaai:
De ce RON si ROL cand ar fi trebuit sa se numeasca:
RNL si ROL - Romanian New Leu si Romanian Old Leu.
sau
RON si ROO - ROmanian New si ROmanian Old
In loc sa foloseasca "RON - romanescul nou" si "ROO - romanescul vechi", ei au folosit romanescul nou si ROL - ROmanian Leu - leul romanesc, in cazul celui de-al doilea nu se poate determina daca este tot nou sau vechi deoarece si leul vechi si cel nou, dupa denominare, se numesc tot leu.
De aici putem trage o concluzie, cam ambigua ce-i drept, dar deloc pripita, conform careia, RON si ROL inseamna acelasi lucru.

| DarkBlood32 a răspuns:

Lei.

| Iulian03 a răspuns:

RON=Lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RON este numele noii bagnote romanesti.
10 Roni= 100.000 lei.
Dar tu la magazin spui 10 lei, pentru ca-i mai simplu si intelege toata lumea, astfel s-a pastrat si acest nume.

| Pătrănescu_Cristi_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Se spune "bancnota".
2. RON nu e o bancnota, e un simbol bancar.
3. Moneda romaneasca este leul, nu conteaza ca e nou (simbol bancar RON) sau vechi (simbol bancar ROL).
4. USD este simbolul bancar pentru dolarul american. Spui "dolari" sau "usedei"?

| 4ndr33y a răspuns:

RON e o imbecilitate inventata de BNR. RON nu exista, moneda romaneasca se numeste LEU dar cum prostia e contagioasa...

| VampireBlood a răspuns:

Lei

| EmiiLoveYou a răspuns:

RON = LEU (bancnota romaneasca)

| Alekz96 a răspuns:

Leu. bacnota de dupa schimbare xD (10000 lei [ROL] = 1 leu [RON]) big grin

| AlleAllexandra99 a răspuns:

Inseamna banii folositi in Romania dar acum se numesc lei deci 1 RON=1 leu

| Andreixxx a răspuns:

RON inseamna leul romanesc de astazi, poti afla mai multe informatii de aici
http://ro.wikipedia.org/wiki/Leu_rom%C3%A2nesc