| Medema a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine sa fac o analiza SWOT personala pentru admitere la facultatea Transilvania,filiera Ingineria lemnilui/ Silvicultura. Nu stiu ce anume trebuie sa scriu la oportunitati si amenintari, nu vreau sa se confunde cu puncte tari, respectiv puncte slabe

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In link -uri, vei gasi idei sau exemple de 'intrebari suport " pentru o analiza Swot personala:
http://www.tinapse.ro/......onala-swot
http://www.scribd.com/doc/72019090/Analiza-SWOT-a-Unei-Persoane#scribd

1 răspuns:
| MarcelSpataru a răspuns:

SWOT inseamna Strengths, Weaknesses, Opportunities si Threats (puncte forte, puncte slabe, oportunitați si amenințari). Punctele tari si punctele slabe sunt factori interni ai companiilor. De obicei, aceste elemente interne pot fi controlate sau modificate de catre intreprinderi. În schimb, factori precum oportunitațile si amenințarile sunt factori externi pe care companiile nu ii pot influența sau schimba. Cu toate acestea, companiile pot profita de oportunitați si se pot proteja impotriva amenințarilor.

Iata cum ar putea arata analiza SWOT

Puncte tari

Sunt o persoana creativa. De multe ori ii surprind pe clienți si pe seful meu cu idei noi.
Pot comunica cu oamenii si ii pot convinge.
Am capacitatea de a pune intrebarile corecte.
Pot gândi logic si de multe ori pot face inferențe corecte.

Parți slabe

Am o nevoie impulsiva de a-mi completa lista cât mai repede posibil. Acest lucru afecteaza calitatea muncii.
Ma pierd in situații stresante.
Ma tem sa vorbesc in public.

Capacitați

Organizez o conferința saptamâna viitoare. Aceasta este o mare sansa de a cunoaste oameni noi si importanți.
Directorul nostru de arta pleaca in concediu de maternitate in curând. Aceasta este o mare oportunitate de a-mi dezvolta abilitațile.

Amenințari

Muncesc prea mult, asa ca creativitatea mea scade.
Scadere a nivelului economiei poate duce la o scadere a pieței noastre.
Colegul meu solicita postul de director de arta, care stie sa vorbeasca in public si, in general, este mai sociabil decât mine.

Sursa: https://fii-modern.com/......cte-slabe/