| ionell_1206 a întrebat:

Cine ma poate lamuri in urmatorea problema in anul 2006 tatal meu a contractat un imprumut de nevoi personale de la banca raiffasen in valoare de 7000 ron cogarant fiind mama mea. Din pacate ambii parinti au decedat, mama in ianuarie 2007 si tata in mai 2008, eu fiind singurul fiu mostenitor. Din cauza altor datorii pe care le am mai avut in iulie 2008 am dezbatut succesiunea si am vandut apartamentul parintilor, cu banii obtinuti mi am cumparat un apartament mai ieftin si am platit alte datorii ale mele dar si ale lor.Problema ramane datoria de la raiffasen care era scadenta in luna mai 2010 si pentru care ultima rata a fost platita de tatal meu in februarie 2008.As vrea sa stiu ce obligatie am eu fata de aceasta datorie a parintilor mei, si daca in cazul unei executari silite banca poate emite vreo pretentie fata de noul meu apartament care este cumparat pe numele meu.Va multumesc.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intreaba aici http://www.avocatnet.ro/content/forum iti vor raspunde juristi!

| ikram a răspuns:

In general cand se face un imprumut, se incheie si o asigurare de viata, in acest caz trebuie sa mergi la banca sa depui certificatele de deces ale parintilor, si va trebuie ca societatea asiguratoare sa plateasca, eventual trebuie de vazut exact cat va plati (ca nu tot timpul platesc tot).
Sigur o parte din par ii va plati societatea de asigurari.

Ai fost la banca si ai depus certidicatele de deces?

| flower a răspuns:

Daca in contractul cu banca se mentioneaza ca datoriile pot fi recuperate de la terti atunci este probabil ca datoria parintilor tai sa fie recuperata de la tine. Insa, verifica in contract daca nu cumva tatal tau are si o polita de viata incheiata atunci cand s-a semnat ctr cu banca, pentru ca de obicei bancile te obliga la astfel de polite de viata si in cazul asta tu ai fi cel care ar tb sa incaseze suma respectiva- sau se va opri in contul datoriei catre banca

| macgyver a răspuns:

Pot sa iti dau numarul unei avocat buna daca vrei... Imi trimiti un mesaj si ti-l dau. Un prieten de-al meu a lucrat cu ea si a zis ca o recomanda oricui.