| Marin_Constantin_1995 a întrebat:

Salut, aș vrea sa cumpăr un apartament, -vânzătorul nu mai are alți moștenitorii si si-a pierdut mama acum 7 luni, apartamentul fiind pe numele dânsei, el încă nu a dezbătut taxa de secesiune.
El având 20000lei datorie la banca si un venit lunar de 1200 de lei.
Oare care ar fi procedura?
El ar trebui sa plătească banca ca sa cumpăr eu apartamentul.
- Aș putea sa îl cumpăr fără sa plătească el banca?
Sau ar trebui sa plătesc eu?

MULȚUMESC FRUMOS ȘI AȘTEPT SFATURI happy

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu ai tu ce platii lol. Daca el are credit la banca si nu a platit e fix problema lui. Nu vrea sa faca succesiunea pentru probabil stie ca o sa sara banca pe el sa ii ia apartamentul. Aici solutia e ca el sa negocieze cu banca, sa faca succesiunea si sa devina proprietar in acte. Apoi iti vinde tie, si din banii primiti plateste si datoria. Nu da un leu in numele lui altfel.

| mi25 a răspuns:

Dupa ce face succesiunea, puteti face urgent cntract de vanzare-cumparare, deoarece apartamentul nu este supus ipotecarii, fiind pe numele mamei. Dar asta trebuie sa vezi - pe un extras de CF actual. Odata apartamentul vandut, banca nu mai poate actiona asupra lui. Poate sa-i retina din valoarea apartamentului pe care trebuie sa i-o platesti printr-o banca.
Doar in caz ca banca afla si are timp sa puna ipoteca pe apartament, atunci poti merge direct la banca sa negociezi cumpararea apartamentului. In acest caz poate fi valabil si amendamentul la contractul de vanzare-cumparare (cunosc un asemenea caz) ca, din valoarea pe care o platesti pentru apartament, 20000 lei ii platesti datoria la banca.
Dar nu cred ca pentu 20000 lei banca pune ipoteca pe apartament.

| Together a răspuns:

Daca nu e pe numele lui nu il poate vinde legal. Cred ca poti face un contract (la notar) prin care stabilesti ca platesti tu taxa de succesiune, si daca ulterior nu mai vinde iti poate fi dator, dar risti, daca omul are deja datorii pe care nu le poate acoperi.