| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac succesiunea pe apartament, tatal meu a decedat acum cativa ani, este numai mama in viata. Vreau sa-mi cedeze mie partea ei, dar, m-ar interesa, daca mama are un credit la banca, pe care il plateste in prezent, daca as avea probleme cu banca in caz de decesul ei, de exemplu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La succesiunea dupa tata nu o sa ai probleme. De asemenea daca mama nu a garantat creditul cu apartamentul atunci poate sa-ti cedeze partea ei de apartament, fara nici o problema.
Doar daca la decesul mamei o sa accepti succesiunea dupa ea va trebui sa accepti si restul ramas din credit si sa il platesti. Succesiunea se poate accepta si sub beneficiu de inventar, respectiv ce mai ramane dupa plata datoriilor decedatului.
De altfel, la creditele negarantate, debitorul incheie un contract de asigurare si creditul ramas il plateste societatea de asigurare.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca creditul a fost garantat cu ipoteca pe apartament sau nu. Spune asta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| AFR81 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuza-ma de intarziere, nu, nu a fost garantat cu apartamentul.

| AFR81 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar daca mama imi cedeaza partea ei prin vanzare-cumparare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AFR81):

Da, poti face vanzare-cumparare, doar ca este mai scumpa, mama ta va trebui sa plateasca impozitul pe transferul dreptului de proprietate, care este de 2% din valoare.
Daca iti face donatie atunci nu trebuie sa plateasca acest impozit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AFR81):

La succesiunea dupa tata nu o sa ai probleme. De asemenea daca mama nu a garantat creditul cu apartamentul atunci poate sa-ti cedeze partea ei de apartament, fara nici o problema.
Doar daca la decesul mamei o sa accepti succesiunea dupa ea va trebui sa accepti si restul ramas din credit si sa il platesti. Succesiunea se poate accepta si sub beneficiu de inventar, respectiv ce mai ramane dupa plata datoriilor decedatului.
De altfel, la creditele negarantate, debitorul incheie un contract de asigurare si creditul ramas il plateste societatea de asigurare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poti avea probleme cu banca daca nu continui sa-l platesti. Banca te poate urmari ca urmas al debitorului.

| johnnny123 a răspuns:

Daca acel credit este garantat cu respectivul apartament, atunci nu va putea sa ti-l cedeze tie fara sa achite creditul.