| anndrei91 a întrebat:

In urma unei executari silite am cumparat o proprietatate, pe care se afla 2 imobile.
Recent am fost la primarie sa inscriu proprietatea la taxe si impozite..si am aflat ca fostul proprietar fiind o firma(persoana juridica romana), are datorii de peste 500 milioane.
IN contractul pe care l-am semnat scrie ca:'Imobilul pe care l-am cumparat este dobdandit liver de orice sarcini ori masuri asiguratorii, in baza art.53 din Legea 85/2006 privind procedura insolventei,solicitand radierea din oficiu a oricaror sarcini, interdictii sau notatii existente in CF.
Sunt obligat sa platesc datoriile restante la primarie ale fostului proprietar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat sa platesti nimic, datoriile fostului proprietar se platesc din banii obtinuti in urma executarii silite (daca ajung pentru toate datoriile). Daca nu ajung si debitorul nu mai are nimic creditorii, inclusiv bugetul de stat sau cel local, raman cu paguba.