| kyara10 a întrebat:

Cine poate sami rezolve si mie problemele astea? 1) Patru elevi au impreuna 375 lei. Dupa ce primul cheltuie 20% din suma sa, al doilea 40% din suma sa, al treilea 25% din suma sa, iar al patrulea 50% din suma sa, sa constatat ca le-au ramas sume egale. Ce sume a avut fiecare la inceput?
2)Media aritmetica a cinci nr este 35.Aflati nr.
3)Aflati nr a daca media aritmetica a numerelor a; 10% din a si 20% din a este egala cu 26.
4)Dintr-un autobuz coboara 50% din nr de pasageri la prima statie.La a doua statie urca 6 pasageri iar la a treia coboara 25%. S tiind ca in autobuz au ramas 21 pasageri, aflati cati pasageri au fost inainte de prima statie.

Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns:

1. Fie a-20=b-40=c-25=d-50
atunci
(a-20)+(b-40)+(c-25)+(d-50)=240
au cheltuit in total 135
au ramas in total 240
atunci a-20=b-40=c-25=d-50=60
atunci a=80
b=100
c= 85
d=110

2. a+b+c+d+e / 5 = 35 => a+b+c+d+e = 175. Din moment ce nu s-a specificat nimic altceva, as presupune ca numerele sunt egale.
daca ele sunt egale, atunci avem 5x / 5=35 => x=35.
3. Putem sa scriem a ca un procent.
100%x + 10%x + 20%x = 26 => 130%x=26 => 1, 3x=26 => x=26/1,3 => x=20.
4. ma mai gandesc, mi-a dat gresit momentan.

9 răspunsuri:
| GicuGagicu a răspuns:

| kyara10 explică (pentru GicuGagicu):

Cum ai facut ma problemele?

| GicuGagicu a răspuns:

3- a=60

| GicuGagicu a răspuns:

4- 44

| GicuGagicu a răspuns:

1 fa-l singur si da-mi funda ca am stat sa iti fac exercitiile

| kyara10 explică (pentru GicuGagicu):

Mi-ai dat doar raspunsurile nu am vazut cum leai facut ca asa pot si eu sa iau raspunsul final de la spate stii

| MrrLove a răspuns:

Mate :O laughing

| kyara10 explică (pentru MrrLove):

Da urasc matematica

| MrrLove a răspuns (pentru kyara10):

Si eu I don't want to see