| hellokitty_5852 a întrebat:

Dau funda.Ma ajutati la problema:
Aflati numerele a, b si c stiind ca media arirmetica a numerelor a si b este 8.5,media aritmetica a numerelor a si ceste 8, iar media aritmetica a numerelor b si c este 7.5.

Răspuns Câştigător
| gabriela10 a răspuns:

Decisada+b)/2=8.5,atunci a+b=17
(a+c)/2=8,atunci a+c=16
(b+c)/2=7,5,atunci b+c=15
Adunam sumele, 2a+2b+2c=48
a+b+c=24
a+15=24,a=9
b=17-9=8
c=16-9=7

3 răspunsuri:
| zambilici a răspuns:

Pai (a+b)\2=8.5 (a+c)\2=8 faci produs mezilor egal cu produsul extremilor si vei avea un sistem de 2 ecuatii din care se reduce a si rezula o singura ecuatie: b-c=1 dupa care mai scrii ca b+c=15 iar de aici se afla f usor b si c pe rand(ai un sistem de 2 ecuatii cu 2 necunoscute). Dupa ce le afli pe cele 2 alegi o ecuatie si il scoti pe a. Sper ca ai inteles ceva...happy

| shorty93 a răspuns:

Da frate, voi n-aveti cap?! laughing)

| lorry00 a răspuns:

Te-as ajuta, dar nu am invatat cu astea.Si inca ceva, tu in loc sa te gandesti la problema aceasta tu cauti raspunsul pe net.Ce elev...