| ciocio1993 a întrebat:

Cine se pricepe la Somaj ii rog sa ma ajute Multumesc! intrebarea mea este urmatoarea: Saptamana aceasta mai exact vineri am terminat cu bacul imi mai pot baga somajul? mai imi trebuie alte acte in afara de: copie buletin,copie certificat nastere,adeverinta de venit de la fisc,adeverinta de la scoala de terminare a liceului, adeverinta de la M familie ca sunt apt de munca? Rog sa ma ajute cineva care stie si nu sa ma incurce! funda funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca nu urmezi studii superioare si nu te-ai angajat.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.bucuresti.anofm.ro/acte_ind.htm
Ai toate cele necesare.
Pa, pa.

| ovidius a răspuns:

Cred că trebuie să mai ai refuzul (scris) a cel puţin 2 angajatori. Dar nu sunt foarte sigur de asta. Cel mai bine du-te la AJOFM şi întreabă.