| StartingANewLife a întrebat:

trebuie sa-mi fac actele pentru a fi angajata ca vanzatoare cu carte de munca. problema este ca angajatorul inca nu si-a deschis firma, si nici nu se prea pricepe. am 20 de ani, n-am mai lucrat cu carte de munca, si mi s-a spus vag sa aduc copie dupa certificat de nastere, bdupa buletin si dupa ultima diploma absolvita, si sa merg eu la un cabinet undeva sa-mi fac dosarul medical. nici macar nu stiu ce trebuie sa contina dosarul medical, multi prieteni de-ai mei mi-au spus ca trebuia sa-mi spuna angajatorul exact ce are nevoie si unde sa ma duc. altii mi-au spus ca ar mai fi nevoie pentru angajare si de o adeverinta de fisc si cazierul de la politie.
eu acum ce fac, ca nici nu vreau sa alerg aiurea si pe cheltuiala mea. de ce acte am nevoie ca vanzatoare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai face carnet de munca de la 1.01. 2011, doar contract individual de munca si salariatul se inscrie in Registrul general de evidenta a salariatilor, in format pe hartie si electronic(Revisal) care se depune si la ITM din judetul tau.
Nu spui in ce magazin vei fi vanzatoare, la cele alimentare se cer mai multe analize si un carnet de sanatate, la celelalte doar o fisa medicala in care sa scrie ca esti apta de munca ca vanzatoare. Mai trebuie copie de pe cartea de identitate si de pe diploma de la ultima scoala pe care ai absolvit-o.
Daca patronul cere va trebui sa inchei si un contract de garantie ca gestionara si sa depui garantia. Numai bine!

| StartingANewLife explică (pentru Ioandelasal):

Este vorba de un magazin de imbracaminte.
1: in concluzie, sa inteleg ca din punct de vedere legal sunt suficiente urmatoarele: copie dupa buletin, copie dupa diploma de bac, adeverinta de la medicul de familie din care sa rezulte ca sunt apta de munca. deci e suficient atata timp cat angajatorul nu cere mai mult?
si 2: daca angajatorul vrea ca eu sa fac un examen medical complex, analize etc. trebuie sa platesc eu sau el? si daca trebuie eu sa platesc la cabinet, angajatorul are sau nu obligatia de a ma trimite la un cabinet anume si a-mi spune exact despre ce analize vrea ca eu sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru StartingANewLife):

Pentru magazin de imbracaminte nu trebuie analize complexe, acestea se fac doar pentru cei ce urmeaza a lucra in magazine alimentare.
Nu stiu exact cum este acum, inainte nu se platea pentru analizele necesare incadrarii in munca.

| StartingANewLife explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, insa mai am o intrebare: am nevoie de cazier de la politie? ca nu mi-a cerut angajatorul dar cineva mi-a zis ca cine lucreaza in comert trebuie sa duca cazierul la angajare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru StartingANewLife):

Da, trebuie si cazierul judiciar, avand in vedere ca vei fi vanzatoare si aceasta slujba atribuie si calitatea de gestionar. Il primesti repede, o jumate de ora - o ora, de obicei.

8 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
Copie dupa buletin si dupa ultima diploma de studii, la varsta ori bac ori 8 clase ori ce ai.
Copie dupa certificatul de nastere este inutila.
Cat despre partea medicala, e suficienta o adeverinta de la medicul de familie care te are in evidenta, te duci si ii ceri o adeverinta pentru angajare.
Nu e deloc mult de alergat si nici cheltuiala mare, nu'ti face griji.
Mult succes

| StartingANewLife explică:

Am dat funda utilizatorului "Ioandelasal" pentru ca mi-a raspuns la mai multe intrebari, insa multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| gicaputinica a răspuns:

Conform legii dosarul cuprinde obligatoriu contractul de munca, copie de pe CI si copie de pe ultima diploma a unei scoli absolvite.
Patronul, daca doreste, poate sa-ti ceara si alte documente sau declaratii in functie de serviciul pe care il vei presta:
- copie carnet de conducere
- cazier
- adeverinta medicala de la doctorul de familie cum ca esti apt de munca.
Aici, este posibil sa fii trimisa de doctor sa faci anumite analize.
- declaratie ca nu suferi de epilepsie
- acte de garantie pentru gestiune
- si...lista poate continua in functie de specificul meseriei.

Sper ca te ajuta informatia!

| StartingANewLife explică (pentru gicaputinica):

Sa inteleg ca tot ce am nevoie de la un medic, e sa iau o adeverinta din care sa reiasa ca sunt apta de munca? precizez ca angajatorul a fost foarte vag, nu se prea pricepe, acum isi deschide firma prima data. si mai am o intrebare: cazierul este sau nu este obligatoriu? pentru ca nu mi l-a cerut, insa nu stiu daca n-a facut-o pentru ca nu stia ca este necesar, sau pentru ca nu trebuie. deci, este sau nu obligatoriu? astept un raspuns, te rog din suflet.