| EMKing a întrebat:

am și eu o mică problema că sa ii spun așa. Deci acum 4 luni au venit unii la noi la liceu că cică sunt la somaj. Și ne-au pus sa semnăm tot felul de formulare și hârtii pentru înscrierea în șomaj. Au spus că ei vor lua toate diplomele și adeverințele de care au nevoie direct de la liceu când absolvim. Treabă sta in felul următor. Am terminat liceul pe 27 mai parcă. Și până acum n-am mai primit nici o veste de la ei, doar un telefon acum câteva luni in care mi-au cerut o copie după buletin. Eu m-am angajat acum 1 săptămână, semnând la munca o declarație că nu fac parte din șomaj. Întrebarea mea este : fac parte din șomaj daca in decursul a 4 luni nu am primit nici un semn de la ei? Trebuie sa merg să închei șomajul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai primit nici o indemnizatie de somaj, deoarece n-ai facut inscrierea la somaj. Prima etapa a fost luarea in evidenta, urmand ca dupa 60 de zile sa faci inscrierea la somaj.
Totusi este un semn de intrebare felul cum au procedat respectivii, functionarii de la AJOFM nu se duc personal la licee pentru luarea in evidenta ci absolventii trebuie sa mearga pentru luarea in evidenta si apoi pentru inscriere.
In orice caz ar fi bine sa mergi la AJOFM si sa afli daca figurezi ca luat in evidenta sau inscris la somaj. Daca esti inscris atunci sa spui ca n-ai luat nici o indemnizatie si ca te-ai angajat.

| EMKing explică (pentru Ioandelasal):

Salut, am fost azi, și aparent trebuia să mă duc intr-o perioada de 60 de zile sa mă înscriu dar din cate am înțeles sunt intr-o baza de date și mi-au dat o foaie pe care trebuie sa o completeze angajatorul iar după sa mă duc iar la ei împreună cu aceasta foaie și dosarul pentru a primi 1000 de lei pentru că m-am angajat. Din ce mi-au spus ei asta e un program sau ceva de genul. Mersii mult de răspuns :*

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Si ati primit somaj in intervalul asta de timp? Daca nu ati primit nici un ban, sunt sanse sa fi luat teapa.

| Bizon95 a răspuns:

Du-te la AJOFM si vezi in ce situatie esti

DACA nu esti nici macar luata in evidenta, lucru pe care il cred din cauza ca, CEI DE LA SOMAJ NU FAC VIZITE LA DOMICILIU, EFECTIV NU AU TIMP DE ASA CEVA!

si din ce spune Ioandelasal

eu personal m-as duce la liceu si i-as trage la raspundere, amenintand cu politia... cine au fost aia si de ce au acum tot ce le trebuie ca sa faca furt de identitate?!?

dupa care chiar du-te la politie, potentialul de furt de identitate e ENORM

furt de identitate = imprumuturi, contracte, abonamente, telefoane la pret 0 sau super promotional, etc. toate pe numele tau si care or sa iti vina tie acasa!