| RibbellaaInk a întrebat:

Codul pe care il primesti de la banca pentru activarea cardului e totodata si pinul de la card sau e altul?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pin-ul este format din patru cifre.Codul de activare este altceva si se foloseste doar prima data cand il introduci in bancomat.

| EgoSum a răspuns:

In general, codul de activare se foloseste doar o singura data. Pinul cardului il folosesti de fiecare data cand introduci cardul in bancomat pentru efectuarea operatiilor si il aflii in momentul in care primesti cardul respectiv (dureaza pana la doua saptamani pana-l vei primi si pinul se afla scris pe foaia cu "bla-bla-bla-urile" bancii)
Ca posesor de card (BCR) iti pot spune ca sunt doua lucruri diferite!
Sfat: Daca nu ai intrat in posesia cardului, inca, asteapta pana-l primesti si poti verifica, in siguranta, daca e unul si acelasi.

| Alexandru_Alex_1996_myp5 a răspuns:

Nu e altul, codul de activare til cere cardul pentru al activa și pe urma iți cere codul pin.