| scumpi09 a întrebat:

Mi-am uitat pinul cardului bcr il pot schimba telefonic daca sun la banca?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Doar personal. Păcat, că 4 cifre nu sunt greu de retinut.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu se poate schimba pinul prin telefon, doar in persoana, in fata functionarului bancar.
Nu-ti uita cardul si buletinul, pentru ca te vor identifica.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o banca din lume nu face asta prin telefon, pentru ca pot fii hackeri care iti stiu datele personale si la identificare se pot da drept tine, schimbandu-ti pinul si ulterior iti golesc contul bancar.
Pune un pin usor, pe care sa ti-l aduci aminte intotdeauna. Niste numere care iti plac tie, sau simbolozeza ceva pentru tine.
Ziua mamei de nastere, de exemplu.
NU pune ziua ta de nastere, ca o stiu si prietenii si iti pot fura cardul si risti acelasi lcuru, sa ramai cu contul gol.

| Couragebv a răspuns:

Aceeasi situatie, tot Bcr, nu se poate in Romania. Tre sa comanzi alt pin. In Norvegia poti sa te uiti pe net, dupa ce introduci o groaza de de date. La noi nu, nu se poate.