| vreaubebe a întrebat:

Contractul de comodat pentru Pfa se face in fata unui notar sau avocat sau ajunge ca proprietarul locului in care se desfasoara activitatea sa semneze?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de comodat se incheie intre cele doua parti, comodant (proprietar) si comodatar(cel care-l primeste in folosinta gratuita) ca un inscris sub semnatura privata(semnat de ambele parti) si nu este necesara autentificarea lui de catre notarul public si nici prezenta unui avocat. Conform Anexei la OUG 44/2008 acesta se depune la Registrul Comertului in copie legalizata de notarul public. Aceeasi cerinta exista si in Normele metodologice de la Registrul Comertului. Numai bine!

3 răspunsuri:
| marsat a răspuns:

Contractul de comodat este un contract esentialmente gratuit, la a carui incheiere nu e necesara/obligatorie prezenta unu notar, avocat.
Este indicat insa sa fie semnat in fata notarului cu CLAUZE CLARE. O zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contractul de comodat se poate face si in fata inspectorului fiscal? Un coleg a facut astfel si este valabil. Este vorba de comodat auto pentru activitate taxi.