| anonim_4396 a întrebat:

Daca inchiriez un apartament si nu merg cu proprietarul la notar sa validam contractul, e valabil contractul ca atare in instanta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de inchiriere este valabil incheiat fara a fi necesara autentificarea lui la notar si nici nu este nevoie de prezenta martorilor. Orice act scris si semnat de partile lui, cu exceptia actului autentic, are aceeasi forta probanta in instanta.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu ai nevoie nici de martori nici de notar pentru contractul de inchiriere. Contractul trebuie incheiat in trei exemplare si inregistrat la primarie, pentru ca vei plati impozit pentru chiria pe care o primesti.

mlm
| mlm a răspuns:

Daca este semnat si cu martori facut este valabil si asa, dar in cazul in care va exista un proces in instanta te asigur ca va dura procedura care va fi aplicata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contractul de inchiriere este valabil incheiat in forma scrisa, fara notar. Procedura, in cazul unui litigiu, este simpla, fiecare din parti fiind nevoita sa probeze ceea ce afirma. Daca il faceti cu martori, nu ai probleme in instanta.