| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca, cei care invata in facultate cum sa faca bani, reusesc mai apoi sa si intemeieze o afacere (profitabila) care sa mearga?
ce spuneti despre cei care reusesc sa faca bani fara sa aiba scoala? fata de altii care au facultati si mor de foame

Răspuns Câştigător
| JustDeedee a răspuns:

Totul depinde de spiritul antreprenorial. Te nasti cu el, nu-l inveti!
Parerea mea.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ai propria afacere de succes presupune in primul rand o idee buna pusa in practica bine. Bineinteles ca ce care au ceva cunostinte mai profesioniste cunosc si ceva secrete, insa tot idea initiala si eventual capitalul conteaza

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Care facultate te invata cum sa faci bani? Merg si eu sa ma inscriu...
Facultatile te pregatesc sa profesezi in diverse meserii, nu te invata nimeni ce sa faci ca sa faci bani.

N-ai cum sa-ti intemeiezi o afacere imediat ce ai iesit de pe bancile scolii, ai experienta 0 in munca si in relatiile de munca si parteneriat cu persoane mult mai mature decat tine (40-50 de ani). In campul muncii esti ca un fel de ganganie care poate fi zdrobita fara prea mare efort in fata celor cu zeci de ani de experienta in spate, care au trecut prin foarte multe si sunt psihic mult mai maturi decat tine.
Eu cand m-am angajat prima data cu contract de munca aveam 20 de ani. M-au facut aia varza, dupa 2 saptamani imi doream sa nu ma fi nascut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine stie cunoaste.cine trece ca gasca prin apa, ramane asa.gasca.

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Fara facultate chiar mori de foame, nici macar ca bona nu te ia fara studii, mai nou. Toti au pretentii. In facultate nu te invata cum sa faci bani, ci cum sa excelezi intr-un anumit domeniu: finante, conta, contructii, management, medicina, etc. Dupa ce termini facultate si masterul, se pune problema sa incepi o afacere IN DOMENIUL IN CARE TE-AI SPECIALIZAT si incepi sa-ti cauti echipa si investitori. Mai citeste si de aici despre afaceri: http://www.meritangajat.ro/....../articole/