rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Cu cat credeti ca se va devaloriza piata de imobiliare?

Răspuns Câştigător
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Nu cred ca te poti referi la o devalorizare generala a pietei de imobiliare.
In ceea ce priveste apartamentele vechi, devalorizarea poate ajunge si la 50% (deja am vazut apartamente in Bucuresti, de 40 mp, la 45.000 euro).
Pentru apartamentele noi, devalorizarea va fi de 20% - maxim 30%, dar pentru o perioada de maxim un an.

5 răspunsuri:
| ghidcumparator a răspuns:

Piata imobiliara se va devaloriza pana in momentul in care oferta se va intalni cu cererea. In Romania, acest fapt nu se va produce simultan pe toate segmentele imobiliare si in toate zonele. Cel mai mult se vor deprecia terenurile, apoi apartamentele vechi construite inainte de 1977, apoi cele dupa 1977, apoi cele construite de nou, adica dupa 2005. In procente 25-75%.
Sunt si exeptii:terenurile agricole si padurile care sunt la mare cautare si care au preturi care se mentin.

| Delia 75 a răspuns:

dupa parerea mea undeva intre 25% si 40%...nu asi putea spune sigur procentul.

| liviubat a răspuns:

De la data la care ai pus intrbarea si pana azi ai avut dreptate in ceea ce ai preconizat in 2008? Si acum e la fel de actuala intrebarea...

| cristina.stoica.5 a răspuns:

cred ca trebuia sa spui si o perioada limita happy pana undeva la jumatatea anului viitor, cu 30% fata de jumatatea anului acesta

| cristina.stoica.5 a răspuns:

cred ca trebuia sa specifici si o perioada in care se va devaloriza piata imobiliara. Cred ca pana la jumatatea anului viitor se va devaloriza cu apox 30% fata de jumatatea anului trecut