| Nowingsangel a întrebat:

Cu ce se ocupa un antreprenor?

4 răspunsuri:
| bleakk a răspuns:

Acesta deschide, organizeaza si dezvolta o antrepriza(afacere).Vei face ed.antreprenoriala in clasa 10a si vei afla mai multe.

| SLS a răspuns:

Un antreprenor este o persoană fizică sau juridică care se obligă, pe baza unor clauze și condiții contractuale, să execute (întreprindă) diferite lucrări (industriale, de construcții etc.) în beneficiul altei persoane sau organizații, în schimbul unei sume de bani dinainte convenite. El este un tip de agent economic reprezentativ în economia de piață care adoptă un comportament întreprinzător, de esență activă și novatoare, specific sistemelor economice bazate pe concurență, risc și inițiativă privată. Cred...

| Crisツ a răspuns:

Antreprenor=o persoană care conduce o antrepriză(întreprindere care execută lucrări industriale, comerciale, de construcții).

| MMaryus a răspuns:

Un antreprenor este o persoană fizică sau juridică care se obligă, pe baza unor clauze și condiții contractuale, să execute (întreprindă) diferite lucrări (industriale, de construcții etc.) în beneficiul altei persoane sau organizații, în schimbul unei sume de bani dinainte convenite.[1] El este un tip de agent economic reprezentativ în economia de piață care adoptă un comportament întreprinzător, de esență activă și novatoare, specific sistemelor economice bazate pe concurență, risc și inițiativă privată.