| blairelovesmusic a întrebat:

Care-i diferenta dintre manager si antreprenor?

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Antreprenorul are un business care este deținut în totalitate de el, el este șeful, el face regulile, managerul în schimb nu are foarte multe drepturi, el se ocupa de o parte a businessului la cererea șefului (deținătorul afacerii). El se ocupa sa funcționeze totul cum trebuie dar se supune regulilor.

| gabicoo a răspuns (pentru NonZarek):

Ce zici de managerul de la stat? Nu e el Dumnezeu pe pământ în instituția respectivă?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cam cum zice tovarasul Zarek. Si cu sublinierea ca orice antreprenor poate fi si managerul propriei afaceri... sau a alteia. In principiu antreprenorul e ala care pune bazele unei afaceri si e si proprietarul ei, iar managerul e de regula un gigel care e angajat cu atributii administrative.

| anonimg a răspuns:

Managerul tine de organizare, de nevoile firmei.
Antreprenorul tine de formarea firmei.