| Costea_Gabriela_1995 a întrebat:

Cum ati investi (daca ati detine) suma de 100.000 euro? In ce tipuri de active si in ce proportii?

43 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

2 apartamente și le as inchiria

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stau sa fac calcule, dar cred ca de banii aia as face un service de 2-3 masini, gata de autorizat, si l-as da in chirie. Cred ca e suficienta suma, cu conditia sa am deja terenul.

| Frank51 a răspuns:

As cumpara un local ultra-central(cafenea, restaurant), sau 2-3 apartamente pe care le-as inchiria. Easy peasy, atat as putea.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă ai 100.000 euro și CAUȚI o afacere în care să-i investești, vei pierde cu siguranță toți banii.
Dacă ai o afacere care prin talentul tău funcționează, dar la limita supraviețuirii din cauza lipsei de capital, și vii cu 100.000 euro în ea, ai șanse mari să te poți considera un băiat deștept.
Cam asta e tot.

| Ineys a răspuns:

In ciocolata. Mi-as cumpara ciocolata intr-o cantitate cat de mare ( cam de toti banii ) sa fiu sigur ca-mi ajunge o buna parte din viata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dai pe vacante si cumparaturi tipic feminine.

| Costea_Gabriela_1995 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Si cum scot profit din asta? Ideea este de a multiplica suma, nu de a o risipi. happy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Costea_Gabriela_1995):

Crede-ma ca o vacanta in Dubai s-au in Grecia, Turcia pe unde vrei tu sa mergi tot merita sacrificiul ca doar nu o sa stai cu banii sub saltea gandintute mereu in ce sa ii investesti ca sa produci mai multi, trebuie sa te distrezi si tu. In occident sunt o gramada de femei in domeniul business si care au inceput de jos si romancele se numara printre ele. Cumpara doua apartamente s-au garsoniere inchiriazale s-au du-te in Anglia, Franta zona Paris, Olanda si deschideti eu stiu ceva s-au chiar si in Bucuresti ceva acolo dar ai grija ca in RO trebuie sa cotizezi la smecherii de la controale, OPC, protectia muncii + aprobariile de la primarie etc. multe institutii si asa deci cam greu pentru ca multi spun ca RO nu e un mediu bun pentru afaceri. Sti ce cred eu pentru ca esti femeie deschideti un salon de coafura s-au o patiserie s-au magazin de haine, incaltaminte vezi si tu, alte idei nu mai am. Sti ce Gabriela daca faceai facultatea de stiințe economice și administrarea afacerilor stiai si singura in ce sa investesti banii fara sa mai intri pe Tpu.ro si stiai si in ce cerc de oameni sa te invarti ca sa ai un punct de lansare asa daca ne intrebi pe noi putini stiu multi iti raspund asa la misto.

| Panamax a răspuns:

I-as imprumuta cu contract de imprumut unei firme care este pe profit si care nu are datorii.
Sa zicem un 30%pe an ca dobanda.
Daca stie sa-i foloseasca, firma poate sa scoata cam 150% pe an.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Panamax):

Sa ne spui si noua ce fumezi, ca sigur e ceva bun. Tu de unde arunci cu procentele astea? Ce firma iti scoate tie 150% PROFIT NET pe an? Gabriela, ca sa fiu pe subiect, mi-as lua 3 apartamente de la un dezvoltator direct si le-as inchiria pe termen lung. Saaau, varianta mai de risc si totusi cu potential interesant, as imparti suma in felii de cate 2500 si as baga banii in 40 de criptomonede cu potential.

| Panamax a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

150 impartit la 11 luni inseamna 13% pe luna. Exemplu simplu pentru mintea ta.
Daca nu face banii asta mai bine ar inchide.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Panamax):

Daca taceai, filozof ramineai...

| Panamax a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Esti prost facut gramada dar comentezi.
Gandesti ca o baba de tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imobiliarele sunt singura investiție sigură care se amortizează în timp, în orice altceva ține de speculație, evoluția pieței etc

| DeathIncarnate a răspuns:

Un apartament nou si l-as inchiria.

| gogu220 a răspuns:

Cea mai simplă afacere cu banii ăştia ar fi sa îţi cumperi o casa pe care sa o închiriezi. Acum depinde în ce oras stai. Dar o poti cumpăra in Bucureşti şi ţi-o administreză cineva.

| User23434 a răspuns:

Un atelier auto este perfect, în 100k citisem undeva ca întra pământul, hala, echipamentul... Super dacă ai parte de banii ăștia happy

| f2ff2fl12f a răspuns:

Eu nu as investii în nimic, mi-aș lua o mașină de 100.000€. ( Audi a8 2018) și gata. Pe mine nu ma interesez banii mai multi, iau ce pofte am atunci și gata.

| suntserios a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Sa te vad cum întreții A8 ala pe urma

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru suntserios):

La ce te referi prin a întreține? 3000 e salariu, nu ajunge?

| suntserios a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Ai zis ca ți ai lua un a8 de toti bani și nu te interesează mai mulți bani... Și eu tu am zis ca s ar putea sa te intereseze dacă vrei sa o și întreții. Dar la 15 ani ai tai, mai greu cu noțiunea banilor probabil

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru suntserios):

Dacă am 15 ani, nu înseamnă că sunt mai fraier ca unul de 20.
Tu ai spus asa: Sa te vad cum întreții A8 ala pe urma

Ce puteam eu sa înțeleg de aici? Ca te referi la faptul ca îmi trebuiesc bani sa o întrețin, iar eu te-am întrebat la ce sa o întrețin și dacă îmi ajung 3000 e, adică 3000 euro pe luna. Dacă am 15 ani, pot gândii la fel ca unul de 20 dacă vreau. Depinde de om, dacă tu la 15 gândeai mai puțin, nu înseamnă că și altul e la fel. Eu sunt mult mai matur pentru vârstă mea, nu ma cunoști în realitate happy Știu ca trebuie sa bag bani la asigurări și chestii, dar problema este ca depinde de mașină și nu știu dacă ajung 3000 euro pentru o mașină de 100.000 euro.

| anonim_4396 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

și eu credeam la 15 ani că sunt foarte matur...eram fix invers
să inveștești 100k într-o mașină e foaaarte maturrolling on the floor

un a8 are doar impozit de vreo 2000 euro și se devalorizează cu vreo 15%-25% pe an rolling on the floor

| supadeceapa a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Ba chiar asta inseamna, fraier e putin spus, e altceva aici, nu gasesc cuvantul potrivit rolling on the floor hmmm, visator? Sau aiurit! Ma mai gandesc. Revin.

| Ineys a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Sa dai 100.000 pe o masina nu e deloc matur, doar daca ai salariu de 10.000 de euro pe luna, poate mai mult.

Care e diferenta intre a avea o masina de 100.000 de euro si o masina de 10.000 de euro? Din perspectiva de vedere a unui om matur nu e nici o diferenta. Masina e o necesitate si nu un moft! Doar ca esti mai "smecher" daca ai o masina de 100.000 euro fapt care nu vad cu ce te ajuta.

Poti sa ne explici si noua din punct de vedere al unui om matur cu ce te ajuta in viata o masina de 100.000 de euro ( in care practic iti investesti toti banii ) comparativ cu una care costa de 10 ori mai ieftin?

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma interesează cat se devalorizează, ma interesează sa îmi ajungă sa o plătesc. Poate asa erai tu, nu am ce sa fac. Sunt multi care dau atâția bani, nu e vorba de ani aici, e vorba de plăcerea frumuseții unei mașini. Sper ca înțelegi, dacă nu, nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

întrebarea e despre o investiție nu despre o aroganță

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Ineys):

Nu o iau pentru a ma ajuta la ceva în plus neapărat, o iau pentru ca arata MULT mai bine ca una mai ieftina. Eu sunt pretențios, nu as rămâne la o mașină de 10 mii nici dacă ma plătești. Asa sunt eu, nu am de gând sa va ascult vouă hate pe online, scriu și scriem inutil. Știm sa criticam un om pentru ca își dorește un lucru, e strict problema lui iar problema voastră e strict a voastră. Are sisteme MULT mai bune în al doilea rand. Asa sunt eu, mi-a făcut placere. Asta a fost ultima chestie pe care o scriu pentru eu ca sunt în virtual și e inutil sa îmi pierd minutele din viata sa va scriu vouă și sa ma criticați pe problema mea. Iar pentru cel care mi-a spus mai sus ca asta înseamnă, mai bine vezi de treaba ta, ești pe online aici și nu rezolvi nimic. Nu ma deranjezi ca stai și razi pe online și ma faci mai mult ca fraier, mulțumesc.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru supadeceapa):

Tu ești mai smecher sa înțeleg ca stai și ma faci fraier pe online și razi? Nu cred. Nu ma deranjează cu nimic, poți sa razi cat vrei. Nu rezolvi nimic, razi acolo mult și bine, draga deștept. Nu ma cunoști în realitate, sunt mult mai matur ca un adult. Poate aici nu sunt, pentru ca este o pofta a mea și am pretenții la la o mașină și la tot uin general, dar în realitate când e vorba de altceva, ori gândesc la fel ca un adult, ori mai mult. Nu cunoști un om, nu mai vorbi. Ești pe virtual și nu are rost, chiar nu ma interesează părerea ta și a voastră. happy

| supadeceapa a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

rolling on the floor

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru supadeceapa):

Mai mult de 14 ani nu ai. Îmi dau seama după cum scrii, un om mai matur nu stătea sa rada aiurea într-una aici, de un utilizator care are pretenții la o mașină. Nu îți convine? Bun, taci și du-te la alta întrebare. Eu asa fac, ce ar fi sa înjur și sa rad de toți? Mai și vorbești de. Nu mai zic nimic. Dacă eram administrator aici, jur ca blocam toți utilizatorii pe IP, sa scap de ăștia care răspund și își bat joc de utilizatori. Ia și razi ca eu nu mai am treaba, îmi bat capul cu toți copiii pe un site. Ceau și vezi, poate nu mai razi asa aiurea, nu cred ca râdeai asa mult încât sa folosești acel emoticon.

| supadeceapa a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Linisteste-te. O sa razi și tu de tine peste câțiva ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ineys):

Nu te certa cu el, este un copil cu probleme mari, are doar 15 ani si este clasa a VI-a. La el, tot ce zboara se manaca!

| Ineys a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma amuz si eu. Imi place de faptul ca a zis "Nu-mi mai pierd timpul scriind pe aici", dar tot a mai facut vreo 3 posturi. rolling on the floor
Asta si cu AlexDorinel ala de e suparat foc pe parinti ca au uitat sa-i schimbe internetu' dar n-au uitat de notele de 4 de acum 2-3 ani, sunt penali rau. Avem nevoie de ei in comunitate. Vorba lu' @supadeceapa, o sa rada si el peste cativa ani daca o sa vada ce-a zis aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Placerea frumusetii, gaaaaaay! Pentru asta ai wallpaper la calculator/telefon. Iti poti pune un prin cit peretele cu un Gullwing sau alta clasica care bate la dos toate prostioarele astea noi in materie de design. Dar nah, daca iti place sa gindesti ca la 12 ani, treaba ta. P.S. Am prieteni cu salarii de 2-3-5.000 EUR. Care traiesc in Romania. NICI UNUL nu are masina mai scumpa de 15.000 NOUA. Unul dintre ei, care de curand si-a luat apartament in Bucuresti cu banii jos, a umblat niste ani buni cu un Logan la mina a doua pe care daduse undeva mai putin de cit cistiga intr-o luna.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

După cum am spus, am pretenții. Poate el nu are. M-ai făcut sa rad la "pune un wallpaper" e o diferență enorma, eu vreau sa îl conduc și sa fie al meu, nu sa ma uit la el și să-mi fac mai mult "rău" eu nu sunt ca tine sau ca alții, eu am pretenții, în special la mașini și case. Și eu voi lua Logan, dar DOAR pana îmi voi strânge banii necesari. Nu ești pretențios, nu știi ce simt eu sau cum vad eu lucrurile. Vreau putere, frumusețe, sisteme, viraje cat mai bune, siguranță, camere ( dreapta, stânga, spate, fata și 3d, pentru parcări) și multe altele. Eu vad alfel lucrurile, sa ai pretenții nu înseamnă să gândești ca unul de 12 ani. Vreau siguranță și putere, nu sa stau cu frica la volan. Bănuiesc ca știi ca de exemplu, Audi A8 2018 pe care eu doresc sa îl cumpăr, momentan ca mai apare altul pana strâng eu banii și îl iau pe celalalt, are MULT mai multe sisteme și MULT mai bune ca la o mașină mult mai ieftina și mai urata, cu putere redusa. Eu vreau o mașină de lux, confort și frumoasa. Nu pot sta cu Logan. Nu știu dacă ma înțelegi deoarece nu ești pretențios la mașini din cate observ, nu știi ce înseamnă să fii pretențios. Și da, la faza asta sunt fitos, pentru ca nu vreau o mașină veche și urata, vreau una noua și frumoasa. Iar când spun noua, ma refer și la faptul ca o iau din fabrica. Nu ma complic cu samsarii din lumea asta sa bag mii de euro prin service după. E altceva când e al tău, știi ce nu merge și te duci, știi ca nu ai avut accidente, probleme mai grave și știi cum ți-a mers de la început.
Vreau Audi A8 2018 sau 2019, nu mai știu care era, momentan, 380 cp, 55 tfsi, 150.000€, noua din fabrica. Nu ma înțelegi, eu te înțeleg, nu ești ca mine.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Inclusiv cutie automata, nu pot sta cu una manuala. Și, fără supărare, se scrie "cat", nu "cit" și multe altele, suna și urat în principal laughing fără supărare tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Da, puisor, am inteles. Masini si case, ca in alea sta valoarea noastra. Si dupa ce crapi, in urma ta va ramane... nimic. Reality-check: din ce am vazut, am inteles ca ai planuri sa te faci mare sofer prin UE/galaxie/univers si sa te scalzi in bani. Foarte bine, un om care nu viseaza e un om mort. Pe de alta parte, ia si citeste mataluta un pic: https://www.e-camion.ro/......-autonome/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Da, puisor, am inteles. Masini si case, ca in alea sta valoarea noastra. Si dupa ce crapi, in urma ta va ramane... nimic. Reality-check: din ce am vazut, am inteles ca ai planuri sa te faci mare sofer prin UE/galaxie/univers si sa te scalzi in bani. Foarte bine, un om care nu viseaza e un om mort. Pe de alta parte, ia si citeste mataluta un pic: https://www.e-camion.ro/......-autonome/ P.S. Daca vrei siguranta, te duci frumos si te muti in Elvetia... pe drumurile noastre siguranta o sa ai daca conduci un Hummer sau un TAB, ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Sint pretentios la scule audio si la softuri, de exemplu. Ca zici ca nu sunt pretentios. Alea imi ofera EXPERIENTE. Masina ma duce din punctul A in B, dar prefer trenul sau avionul, eventual taxiul si transportul in comun in oras. Si nu, nu am masina fiindca masina e unul dintre multele moduri prin care statul iti baga mina in buzunar. Si nu intru in detalii legat de numarul de debili si gioarse de pe drumurile noastre...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

NU e suparare, tu asa ai invatat. Eu am invatat cu "sînt" si "cît". Pot sa scriu si cu sunt si niciun/nicio si restul de aberatii lingvistice, dar asta o fac doar cand sunt platit pentru scrierea respectiva. Normal cutie automata. Doar saracii amesteca in benzina cu facaletul ala.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da frate, hai sa credem ce spun alții ce nu am văzut. E ceva oficial sau ce? La siguranță, m-am referit la mașină. Nu vreau sa părăsesc tara, doar sa muncesc pe tir pe comunitate. Pana apar alea, mai durez 30 ani, dacă apar. Uite nu vom mai putea merge pe tir ca apar prostiile alea și urâțenie alea, nu vezi cum arat? E imposibil sa apară asa ceva, arata prea urat. Nu e nimic oficial, doar anunțuri pe care toți cu minte mai redusa le cred. Sa le vad, după le cred. Când vine Mercedes, man sau astea cu anunț pentru asa ceva, da, cred. Nu cred de pe un site ca îmi zice mie unu ca ghicește el ca apar niște prostii. Gândește logic, nu tot ce citești e și adevărat. Nu cred ca a venit nimeni oficial sa ne spună. Oricum nu vor face, ăștia care vor sa se ducă pe tir, ce fac? Care este diferența? E inutil și imposibil din punctul meu de vedere. Eu nu cred pana nu vad. happy

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și chiar dacă ar fi venit cineva sa spună, nu cred ca fac toți tururi în halul ala de cacao.