| NonZarek a întrebat:

Cum calculează un angajat la casierie cât rest trebuie sa dea? Gen când merg la kaufland sau magazine și ajung sa plătesc, nu dau fix și uneori ma surprinde cât de repede calculează restul care trebuie dat.

Calculează ei din minte sau casa de marcat are opțiunea de a-ți arata cât trebuie sa dai?

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu te lua dupa toti care sunt iliuta stie tot, de stiu si ce micro'cipuri is in casa de marcat.Nici eu nu stiam pana de curand 1 an 2, ca iti arata restul! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa te surprinda cat de repede se calculeaza restul, ca asta face automat casa de marcat, cand pune suma pe care tu i-o dai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti zice casa de marcat

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dooooh! Ti-ai raspuns singur!

| johnnny123 a răspuns:

Suntem în anul 2019, intrăm în era computerelor cuantice și tu întrebi dacă o casă de marcat poate să-ți spună cât rest ai de dat?

Urmează să întrebi dacă oamenii au descoperit vreo metodă de a traversa oceanul.

| NonZarek explică (pentru johnnny123):

Poate afli și tu ca nu toată lumea știe asa ceva, asa ca dacă ești ofticat de întrebarea mea, te rog, data viitoare, fa ti un favor ție și noua oamenilor, și du te înapoi sub piatra, unde nu ști ce înseamnă societate, în special ca nu toată lumea lucrează cu case de marcat.

| johnnny123 a răspuns (pentru NonZarek):

Nu trebuie neapărat să lucrezi cu o casă de marcat ca să-ți dea prin cap că aceasta poate face o amărâtă de scădere. Nici eu nu am lucrat cu o casă de marcat, și probabil nici ceilalți oameni care ți-au răspuns la întrebare. Și totuși au știut toți răspunsul, pentru că era absolut evident.

Deci poate că tu ești cel care trebuie să iasă de sub piatră și să-și exerseze puțin creierul din când în când.

| sofisis a răspuns:

Apare pe casa de marcat...

| Sonia822 a răspuns:

Da, e un soft cu functii interdependente, se scaneaza produsele, se calculeaza automat suna de incasat, casierita introduce in soft ce tip de moneda i-ai dat (ex. hartie 50 ron) softul ii da pe loc raspuns, cat rest trebuie sa-ti dea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa de marcat are acea optiune.

| Ciobanu_Andrei_1990 a răspuns:

Daca te uiti atent pe ecranul de la casa de marcat orientat spre tine, o sa vezi ca in stanga scrie cash, adica cati bani ai dat casierei si in dreapta scrie rest adica banii pe care trebuie sa il primesti, la fel scrie si pe bon... Funda te rog.