| VldVldd a întrebat:

Cum pot calcula si eu probabilitatea la numerele la loto Grecia keno 20/80 am inteles ca se calculeaza cumva in excel! Cel care ma ajuta are funda! :*

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Nu e chiar atat de simplu, pe de o parte ai probabilitatea matematica, ca un numar sa fie ales din 80, din doua zeci de incercari, doar ca la fiecare incercare numarul total de bile scade, deci probabilitatea de a fi ales creste, iar in acelasi timp numarul de incercari disponibile scade, deci si probabilitatea de a fi ales scade, trebuie calculata influenta amandorura in raport cu probabilitatea absoluta (cea matematica pentru o singura bila). Apoi ai seriile de numere de cate douazeci care iti afecteaza si ele probabilitatea, de data asta generala, astfel ai foarte putine sanse sa obtii o serie de 20 de numere din 20 de trageri, dar mai multe sa obtii una de 19 numere din 20 de trageri, si tot asa pina la cea mai mica serie castigatoare. Pina aici e simplu ca e doar matematica, de aici e mai complicat: Mai exista un tip de probabilitate determinata statistic si pe care o poti calcula luand in calcul extrageri istorice (cu cat mai multe cu atat mai bine) si in baza careia se poate calcula atat probabilitatea statistica pentru o singura bila cat si pentru serii, urmarind abaterile de la probabilitatea teoretica, cea calculata matematic, vei observa ca sunt numere care au o abatere negativa, si altele care au o abatere pozitiva, adica sunt numere care au fost extrase de mai putine ori decat ar fi fost de asteptat sa fie extrase si numere care au fost extrase de mai multe ori decat ar fi fost de asteptat sa fie extrase. Acum cu cat abaterea negativa e mai mare, cu atat numarul e mai castigator probabil si bineinteles cu cat abaterea pozitiva e mai mare cu atat numarul e mai perdant probabil, adica cu cat numarul a fost extras de mai putine ori cu atat e mai probabil sa fie extras la urmatoarea extragere. Ai spune ca e invers, dar nu, s-a demonstrat ca evenimente cu aceeasi sansa de aparitie tind sa obtina pe termen lung un numar egal de aparitii (un exemplu: sexele, desi pe termen scurt pot aparea diferente intre numarul de femei si de barbati, pe termen lung acesta tinde sa fie fifty-fifty). Catch: Pentru un rezultat bun sunt necesare cat mai multe date istorice, adevarate si, ia ghici, loteriile nu fac publice date istorice ale extragerilor sub forma unor liste de serii castigatoare, exact din motivul pentru care discutam. Deci daca poti face rost de listele respective, exista sanse serioase sa-ti cresti sansele de castig printr-o abordare sistematica a problemei, dar daca tot ce ai sunt seriile castigatoare din ultimul an, rezultatele nu vor fi spectaculoase, iar noutatea jocului, daca este cazul, are acelasi efect pentru ca n-ai date istorice verificate. Desigur, tot rationamentul cade, daca jocul e manipulat.

2 răspunsuri:
| Aretha a răspuns:

Daca ar sti cineva s-ar imbogati el, nu tu.