| AlCaponeNotDie a întrebat:

Cum pot deveni mai econom? Adica sa nu mai cheltui bani aiurea...

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

• Tine un jurnal de cumparaturi. Vei fi uimit cate lucruri de care nu ai cu adevarat nevoie ai cumparat.
• Fa toate cumparaturile cu cash. Daca nu folosesti cardul de credit/ debit eviti sa faci cumparaturi impulsive. In plus poti stabili inainte sa mergi la cumparatori cat vrei sa cheltuiesti. In felul asta nu ai cum sa cumperi mai mult decat iti permite portofelul.
• Redu valoarea facturilor. Poti cere un abonament mai mic la telefonie, poti face economii la factura de curent sau sa iti refinanta creditele pentru a plati dobanzi mai mici.
• Prioritizeaza cheltuielile neesentiale. Fa o lista cu lucrurile care iti plan si care costa bani. Pastreaza-le doar pe cele din partea de sus a listei. Pe restul pe poti elimina pentru a mai economisi ceva.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Gandes-te ca n-ai nevoie de toate acele lucruri si mai tii banii pentru cand vei avea nevoie de ceva mai mare si mai scump.