| Nevroza a întrebat:

Is intr-o situatie naspa. Nu am bani sa platesc abonamentul la telefon si nu am cum sa il inchid. primesc de la ai mei 400 pe luna de la ai mei plus ce mai cheltui, pe transport raman cu 140 total fara cheltuieli. Abonamentul e de 65 lei. Cum as putea strange mai eficient, sa fiu mai econom? Funda urgent!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce ti-ai facut abonament pe care nu esti in stare sa-l platesti?
Ai putea folosi abonament mai ieftin sau chiar si cartela reincarcabila, chiar si SUB jumatatea abonamentului tau.

| Nevroza explică (pentru Bula):

Is la inceput si am vrut mai mult net! Practic mi-am luat teapa

| iAMVi a răspuns (pentru Nevroza):

laughing macar esti sincer man
Eu unu consider ca abonamentul nu merita in ziua de azi, si la reincarcabila iti dau destul pentru 5 euro, dar mai bun e 6 euro.

| Bula a răspuns (pentru Nevroza):

E o invatatura, pe viata!
Alta data uite-te prima data la buzunarul tau si intide-te cat ajunge cearceaful!
Eu cu doua abonamente platesc mai putin decat tu. Wi-fi nu costa, date nu folosesc, minute am mai multe decat pot consuma lunar.
Acum ai doar doua optiuni: ori sa rabzi fara bani de buzunar, stand pe internet, ori cauti ceva sursa de venit sa ai si ceva bani de buzunar.

| flixbuster a răspuns:

Eu iti recomand altceva: incearca sa scazi sau sa anulezi contractul.

Vorbeste fata in fata cu un reprezentant al companiei si explica-i situatia.
Spune-i ca stii ca ai gresit si roaga-i (foarte) frumos sa te ajute.

Fii politicos si vorbeste frumos. Cred ca esti de sex masculin - iti recomand sa te uiti atent si sa iti alegi sa vorbesti cu cineva de sex feminin (femeile sunt mai sensibile la astfel de situatii) care ti se pare de treaba la prima vedere - adica nu te duci la una pe care o vezi ca tipa si urla.

Incearca sa obtii o reducere a abonamentului (cu reducerea proportionala a serviciilor) sau anularea lui si sa treci pe preplatit.

Inca odata, fii sincer, politicos si vorbeste frumos. Sa nu uiti nici o clipa scopul pentru care esti acolo - sa iti usurezi povara financiara a abonamentului si faptul ca persoana cu care vorbesti te poate ajuta.

Sa identifici un magazin al companiei (nu un partener, acestia au posibilitati limitate). Poti incerca in mai multe magazine daca nu ai nici un succes din prima. Eu m-as limita la 3 incercari.