| dragalasica a întrebat:

Cum poti face economii pe timp de criza?

Răspuns Câştigător
| Gabystelistu95 a răspuns:

Iti spun eu cum:

Pentru legumele si fructele proaspete de care ai nevoie ocoleste supermarket-ul si indreapta-te catre piata. Dar nu pleca la piata dimineata, deoarece in aceasta perioada a zilei preturile sunt sensibil mai mari. Dupa-amiaza si mai ales spre seara vanzatorii scad preturile pentru as putea vinde repede marfa, de cele mai multe ori, perisabila.
Discuta pretul cu cei de la care vrei sa cumperi cand cumperi flori de la taraba sau legumele si fructele din piata libera. Daca ai nevoie si de carne, mergi la macelarii. Ocoleste marile centre comericiale. Daca nu ma crezi, poti face singura comparatie: mergi la supermarket, cumpara produsele de stricta necesitate pentru sapte zile, pastreaza bonul si in saptamana urmatoare mergi la piata si noteaza-ti pe carnetel fiecare suma pe care o dai pentru aceleasi produse. Apoi fa socoteala si ai sa ramai uimita cand ai sa descoperi ca la piata cheltuiesti chiar si cu 40% mai putini bani!

6 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Sa nu bei, sa nu maninci, sa nu-ti cumperi nimic de imbracat, sa nu folosesti pc-ul pentru.ca consuma curent, intr-o fraza-sa nu faci nimic.

| cretzufinish a răspuns:

Te abtii de la ce iti face placere. big grin Sincer e cam greu acest lucru pentru caa unele chestii chiar necesita bani cum ar fi ceva pentru ingrijire, pentru transport, mancare...asa ca singura solutie e sa mai diminuezi bugetul din fiecare. Mai un mers pe jos (face piciorul sexos), mentinerea siluetei etc laughing

| Dj Boalca a răspuns:

Vorbim pe private daca vrei, acolo iti pot spune mai multe

| LauRaa_3855 a răspuns:

Poti sa iti cumperi mancare mai ieftina

Sa nu mai dai banii pe prostii, iar apoi sa regreti

Sa nu te mai duci in oras foarte des

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Economii se fac inainte de criza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fiecare luna, imediat dupa ce iei salariul, depui o anumita suma la banca. Apoi te descurci din restul. Depui banii la termen si nu poti umbla la ei, chiar daca vrei.