| Andrei123w a întrebat:

Cum poti trimite un colet sau o scrisoare fara sa ai datele acelei persoane si doar sa stii in ce comuna/oras sta :? Gen sa fie trimis la oficiul postal din acel loc si sa vina persoana aceea sa il ridice? Stiti cum e cand comanzi ceva pe internet si trebuie sa mergi la posta si sa il ei?
Gen nu stiu daca toti stiu dar cum a fost faza cu Katalin talent cand a primit capul ala de cal de la un abonat fara sa ii stie adresa unde locuieste.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de cit de mare e satul, si/sau cit de bine ii stie postasul pe cei din sat. In cazul familiei mele (eu stau la 20 de km de Bucuresti intr-un sat destulde maricel), am putea primi scrisori chiar si cu adresa gresita (strada si numarul), caci cei de la posta ne stiu bine si stiu unde sa o aduca. In cazul coletelor, e mai dificil, cand te duci sa il depui, ti se cere strict o adresa viabila, macar un numar in cazul satelor.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Daca nu ai datele complete si adresa corecta, nu poti trimite nimic.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

happy Demidol tocmai a demonstrat inaintea ta ca se poate! happy

| ziftode a răspuns:

Poti sa dai un telefon la posta si sa intrebi, nu trebuie sa iti dai numele pentru o intrebare
dar prea cred, in cazul coletelor sau plicurilor cu valoare, astia sufla in iaurt, ca nu le convine sa plateasca, presupun (nu sunt sigur) ca lucrurile se schimba daca, coletul e trimis cu ramburs (daca plateste, atunci e foarte putin probabil sa fie persoana gresita)

insa, sunt curios, cum ai ajuns sa trimiti un colet cuiva caruia nu ii stii adresa, iar daca nu poti sa comunici cu persoana resp. (si sa intrebi de adresa) atunci cum te astepti sa fie gasit si notificat de posta cand ajunge coletul?

moment in care, presupun ca raspunsul corect a lui cristi202, pui o adresa oarecare din zona respectivului oficiu postal si te rogi ca cei de la posta sa stie unde sta respectiva persoana, in cel mai rau caz coletul se intoarce si ai pierdut doar banii dati la posta

| ibaal a răspuns:

Post restant sau casuta postala. Daca are casuta postala nici nu trebuie sa ii anunti ca au colet, cand se duc sa o verifice, gasesc acolo...

| Demidol a răspuns:

Poti trimite o scrisoare sau un colet la Post restant. Dar acea persoana trebuie sa fie anuntata de tine, sa stie ca are de ridicat ceva. Altfel, de unde sa stie sa mearga la Posta? Iar daca nu ii stii adresa... Doar daca o anunti la telefon.
Nu stiu cazul expus de tine, dar cred ca a fost o gluma cu intelegere, pentru publicitate.