| contesa a întrebat:

Cum se calculeaza dobanda la depozitele la termen? Spre exemplu ING Depozit ofera o dobanda fixa foarte mare, de 10% pe an, pentru depozitele la termen constituite pe 1 luna sau 3 luni. Si atunci care este dobanda pentru un depozit de o luna la suma de 3000 RON?straight face help

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30. 000. 000 lei... 10% pe an, adica 3 milioane ai dobanda intr-un an. 3 milioane impartit la 12 luni rezulta o dobanda de aproximativ 250. 000 lei vechi.
Oricum daca faci un depozit la banca, functionarul de acolo iti calculeaza si-ti scrie in acte ce suma de bani vei primi la termenul final.
Cele mai bune depozite ( adica sa castigi ceva din dobanzi )se fac pe perioade mai mari ( 210 zile sau mai mult ), nu pe o luna sau 3.

4 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Acum, nu stiu ce te-ar interesa :cum se calculeaza pentru tine ca si client al bancii, sau cum isi face banca calculele ca sa castige?
Strict la intrebarea ta, raspunsul ar fi cam asa :
1. 10 % dabanda pe an, raportata la numarul de luni dintr-un an inseamna, 10% impartit la 12 luni, adica 0, 833 % pe luna;
2. Pentru perioade mai mici de una luna, sau trei luni nu se pot aplica cele de mai sus, pentru ca banca poate acorda dobanzi proportional mai mari cu cat perioada de depozitare este mai mare. Asa se intampla de obicei.
3. Se poate ca banca sa dea dobanzi proportional mai mari la depozite pe trei luni si mai mici la cele de un an, in functie de interesul de a atrage lichiditati (bani) de pe piata in termen scurt.

| angella1972 a răspuns:

Deci banii tai ar produce o dobanda de 300ron pe an.acesti 300 se impart la 12 luni si afli dobanda pentru o luna, adica 25 ron.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe google...succes te-am pupat:*:*

| tanikka a răspuns:

3000*10% impartim la 36000