| CristianTheBest a întrebat:

Am si eu nevoie de o informatie. O sa folosesc cifre rotunde, pentru a fi mai usor de calculat. Deci daca, de exemplu depun 100lei la banca si banca imi ofera dobanda de 10% daca depozitez banii pe perioada de un an, ce suma voi primii la sfarsit? Se calculeaza 10% din 100 lei in prima luna, adica 10lei si se adauga la suma initiala de 100 facand un total de 110, dupa care luna viitoare se calculeaza iar 10% din noua suma, adica 110... si tot asa? Sau se calculeaza la sfarsit de an 10% din cat am depus? Doresc informatie sigura. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Depinde de termenul depozitului. Daca faci depozit cu termen la o luna, atunci se adauga lunar. Daca faci cu termen la trei luni, atunci se adauga la trei luni, etc

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Exista doua tipuri de dobanzi:

1) Dobanda cu capitalizare - in care dobanda primita se adauga in acel depozit si apoi primesti dobanda la dobanda

2) Dobanda fara capitalizare - in care dobanda se vireaza intr-un cont curent separat, iar suma depusa ramane nemodificata.

| CristianTheBest explică (pentru johnnny123):

Da, stiu. Pe mine ma intereseaza prima, doar ca nu stiu daca aceasta se calculeaza e fiecare luna si se adauga pentru ca luna viitoare, de exemplu, sa fie mai mult.

| johnnny123 a răspuns (pentru CristianTheBest):

Depinde de termenul depozitului. Daca faci depozit cu termen la o luna, atunci se adauga lunar. Daca faci cu termen la trei luni, atunci se adauga la trei luni, etc

| Dintrebare a răspuns:

Dobanda e pe un an, nu pe luna. Asta inseamna ca daca dobanda e 10%, dupa un an tu vei avea 110 lei in loc de 100 lei